Kandidatkinja za odbornicu građanske liste “Probudimo Nikšić – Dragoljub -Dragan Radulović”, Vesna Dragnić, ukazala je da se, u vremenu kada se sve brže kreće ka budućnosti, “ne smije zaboraviti na one koji su svojim životima izgradili temelje naše zajednice – naše starije sugrađane”.
“Oni nijesu samo svjedoci istorije, već nosioci mudrosti i vrijednosti koje su oblikovale našu sadašnjost. Nažalost, često ostaju zanemareni i zaboravljeni. Društvo se prepoznaje po tome kako se odnosi prema najranjivijim članovima, a naša je odgovornost kao zajednice da im pružimo zaštitu, poštovanje i ljubav”, izjavila je Dragnić.
Poboljšanje uslova života starijih osoba u Nikšiću, kako navodi, ključnoje za izgradnju pravednog, solidarnog i saosjećajnog društva.
“Kroz naš program zalagaćemo se za: poboljšanje socijalnih usluga, uključujući besplatan gradski prevoz, laku dostupnost zdravstvenih usluga prilagođenih specifičnim potrebama starijih osoba kroz mobilnu asistenciju, podsticanje starijih osoba da ostanu socijalno aktivne, što može smanjiti depresiju i izolaciju, saradnju sa ustanovama socijalne i dječje zaštite kako bismo na najbolji mogući način odgovorili potrebama starijih osoba i za konstantno razvijanje sistema pomoći u kući – omogućavajući starijima da ostanu u svojim domovima uz potrebnu njegu i asistenciju u svakodnevnim aktivnostima”, navodi Dragnić.
Kao neko ko je zaposlen u ustanovi socijalne i dječje zaštite, podsjetila je da je svjedok situacija da se stariji često protive ideji odlaska u domove za stare, i to iz različitih razloga.
“Iako je nekada nužno rješenje za pružanje njege i pomoći da se starije osobe stacioniraju u Dom za stare, nailazimo na protivljenje. Ovo je prirodno i razumljivo, jer emocionalne, socijalne i fizičke potrebe starijih često nisu u potpunosti usklađene sa životom u ustanovi, i pored velikog truda i podrške koju zaposleni u ustanovama ovakvog tipa pružaju, posmatrajući ih kao članove porodice. Upravo je to razlog za njihovo osnaživanje kroz još bolje razvijanje sistema pomoći u kući, jer im omogućava da ostanu u svojim domovima, a istovremeno da dobijaju potrebnu njegu i asistenciju u svakodnevnim aktivnostima, poštujući njihova Ustavom zagarantovana prava”, ističe Dragnić.
Prema njenim riječima, kroz implementaciju novih, a i nadogradnjom postojećih sistema zaštite starijih osoba, Nikšić može postati grad koji istinski cijeni i poštuje starije osobe.
“Krajnje je vrijeme da ga probudimo i zajedno radimo na stvaranju boljeg Nikšića za sve generacije”, zaključila je Dragnić.




