ministar zdravlja na konferenciji u Rigi

Šimun: Crna Gora je posvećena ulaganju u ljudske resurse u zdravstvu

Jačanje kapaciteta zdravstvenog sistema sa fokusom na ljudske resurse, kao okosnice snažnog zdravstva, s krajnjim ciljem – bolje zdravlje za sve, nedvosmisleno je opredjeljenje Ministarstva zdravlja, poručio je ministar zdravlja, dr Vojislav Šimun, tokom učešća na na konferenciji pod nazivom „Kriza zdravstvene radne snage: budući rizici sa kojima će se suočiti male zemlje“ koji se održava u Rigi .
Foto: Ministarstvo zdravlja

Domaćin skupa u Letoniji, tamošnji ministar zdravlja, Hosmas Abu Meri, u uvodnim riječima ukazao je na dugogodišnji izazov nedostatka zdravstvene radne snage u Evropi.

”Trenutna situacija sa zapošljavanjem, usklađivanje radne snage s budućim potrebama tržišta rada, zdravstvo kao strateški prioritet u nacionalnim politikama zapošljavanja i zadržavanje kroz prizmu mladih ljekara za male zemlje je veliki izazov ” istakao je Abu Meri.

Ministri zdravlja i drugi visoki predstavnici zemalja Baltika i manjih zemalja evropskog regiona su razmijenili iskustava u pogledu trenutnog stanja ljudskih resursa u zdravstvu, starenju radne snage, strategiji zadržavanja i privlačenja zdravstvenog kadra.

Litvanija je predstavila nacionalnu Strategiju ljudskih resursa, te načine ulaganja u obrazovanje i zadržavanje zdravstvene radne snage i poboljšanje uslova rada. Ministar Abu Meri je govorio o sve prisutnijoj primjeni vještačke inteligencije, njenom značaju i ulozi u novim okolnostima i istakao da je dobro asistirajuće sredstvo ali nikako pouzdana zamjena za zdravstvene radnike.

Na ministarskom panelu “Iskustva i izazovi za male zemlje”, crnogorski ministar zdravlja, dr Vojislav Šimun kazao je kako je neophodno raditi na jačanju vještina i znanja, kao i optimizaciji učinkovitosti ljudskih resursa u zdravstvenom sistemu.

On je dodao da unapređivanje efikasnosti ograničenih kadrovskih resursa podrazumijeva rekonfiguraciju modela pružanja zdravstvenih usluga i veće korišćenje digitalnih tehnologija.

Šimun je predstavio aktivnosti Ministarstva zdravlja Crne Gore na izradi nacionalnog Plana ljudskih resursa u zdravstvu od 2025-2045. godine, ističući da je ulaganje u obrazovanje kadra, jačanje njihovih profesionalnih vještina i motivacija preduslov za jačanje zdravstvenog sistema koji obezbijeđuje dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu građanima.

“Prepoznajem da su izazovi sa kojima se danas suočavamo hitni i zahtijevaju koordiniran, strateški odgovor. Ukoliko ne budemo odlučno djelovali, ti će se izazovi samo produbiti, ugrožavajući održivost naših zdravstvenih usluga” saopštio je ministar Šimun.

Državna sekretarka u resoru zdravlja doc.dr Milena Cojić, na panelu na temu: “Kriza ljudskih resursa u zdravstvu – kako djelovati u budućnosti”, istakla je da se mora ulagati u obrazovanje i osposobljavanje zdravstvenog kadra, kao i jačati nacionalni programi medicinskog obrazovanja. Ona je naglasila da je potrebno proširiti mogućnosti specijalizacije i kontinuiranog medicinskog obrazovanja povećanjem sredstava za kontinuiranu medicinsku edukaciju, te jačanje saradnje sa medicinskim fakultetima kako bi se nastavni planovi i programi uskladili s potrebama moderne zdravstvene zaštite.

Cojić je ukazala i na značaj digitalizacije, uvođenje telemedicine i e-zdravstvenih usluga za podršku medicinskim stručnjacima i smanjenje radnog opterećenja.

”Sveobuhvatnim pristupom može se osigurati da politika ljudskih potencijala u zdravstvu bude efikasna, održiva i usmjerena na poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite” zaključila je državna sekretarka.

Podsjećamo, delegacija Ministarstva zdravlja Crne Gore koju predvodi ministar , dr Vojislav Šimun, učestvuje na konferenciji visokog nivoa: „Kriza zdravstvene radne snage: budući rizici sa kojima će se suočiti male zemlje“, koja se održava u Rigi.

Pored ministra Šimuna, u crnogorskoj delegaciji su Doc. dr Milena Cojić, državna sekretarka Ministarstva zdravlja i mr Mirjana Đuranović, načelnica Direkcije za međunarodnu saradnju.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
saobraćaj u prekidu

Udes na putu Podgorica–Bar, dvije osobe povrijeđene

Do udesa je došlo u čeonom sudaru dva automobila kod željezničke stanice Zeta. [caption id="attachment_650301" align="alignnone" width="900"] Foto: Patrola CG[/caption] Iz OKC...
21:59
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15