ukazao na nekoliko činjenica

Šušić: Isplata otpremnina direktorima javnih preduzeća u Podgorici nezakonita

U proteklim danima javnost je imala priliku da se podsjeti, nažalost poznate prakse, ugovaranja i isplate visokih otpremnina izvršnim direktorima javnih preduzeća u Podgorici, poručio je danas predsjednik Odbora za statut i propise Skupštine Glavnog grada Mitar Šušić.
Foto: Adria.tv

S tim u vezi, Šušić smatra da je važno ukazati na nekoliko činjenica.

“Radni status, uslovi rada, izbor, mandat i razrješenje direktora lokalnih javnih preduzeća, regulisani su Zakonom o radu, sektorskim zakonima i kolektivnim ugovorima za datu oblast, statutima samih društava i ugovorima o radu, a od značaja su i pojedine odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Ni jednim opštim aktom nije predviđena mogućnost ugovaranja i isplate otpremnine izvršnim direktorima i članovima odbora direktora javnih preduzeća u slučaju zakonitog prestanka mandata, osim opšteg tretmana pitanja otpremnine kroz Zakon o radu, koji propisuje minimum otpremnine, ali dozvoljava da poslodavac i zaposleni ugovore i veću otpremninu od minimalne zakonske (tri prosječne zarade)”, naveo je on.

Međutim, kako dodaje, ova sloboda ugovaranja je možda neograničena u privatnom sektoru, dok za ugovaranje otpremnine u javnom sektoru mora postojati ili takvo eksplicitno ovlašćenje sadržano u posebnom zakonu, odnosno statutu konkretnog pravnog lica, ili saglasnost osnovača (Skupštine Glavnog grada) na tako ugovoreno pravo koje nadilazi zakonske okvire.

Jedino pravo koje mimo svih zaposlenih u lokalnoj upravi, kako je objavio, ima lokalni javni funkcioner, jeste pravo na tzv. “bijeli hljeb”, odnosno naknadu u visini poslednje zarade u sledećih 12 mjeseci od dana prestanka mandata.

“Na taj način je potpuno (ako ne i previše) kompezovan eventualni gubitak mogućnosti zapošljavanja i ličnog konfora funkcionera po prestanku funkcije. Dakle, Odbor direktora nema ovlašćenje da, u odsustvu statutarnih odrebi o tom pitanju, bez saglasnosti osnivača ugovori sa izvršnim direktorom otpremninu ili bilo kakvu drugu naknadu u slučaju zakonitog prestanka mandata ili razrješenja”, naglasio je Šušić.

Takve odredbe u ugovorima su, kako je napomenuo, ništave jer nemaju valjan pravni osnov.

“Predstavljaju i pravi primjer nedomaćinskog raspolaganja javnim sredstvima, te bi odbori direktora ukoliko dobiju zahtjev za isplatu po ovom osnovu, trebalo da odaberu poštovanje zakona i javnog interesa, a ne nezakonitog ugovora, te da zaposlenog upute da svoja nezakonito “stečena” prava pokuša ostvariti pred sudom”, zaključio je on.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
saobraćaj u prekidu

Udes na putu Podgorica–Bar, dvije osobe povrijeđene

Do udesa je došlo u čeonom sudaru dva automobila kod željezničke stanice Zeta. [caption id="attachment_650301" align="alignnone" width="900"] Foto: Patrola CG[/caption] Iz OKC...
21:59
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15