Ministarstvo zdravlja

Na klik: Pacijenti preko portala do radioloških snimaka

Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Kliničkim centrom Crne Gore i drugim zdravstvenim ustanovama, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), započelo je realizaciju projekta centralnog radiološkog sistema, čiji je cilj uspostavljanje jedinstvenog informacionog sistema za, čuvanje i razmjenu digitalnih radioloških i drugih medicinskih slika na nivou cijele Crne Gore.
Foto: Ministarstvo zdravlja

Kako navode u Ministarstvu, time se stvaraju uslovi za brže, sigurnije i kvalitetnije postavljanje dijagnoza, kao i unapređenje zdravstvene zaštite za sve građane.

“Pacijenti će ubuduće imati jednostavniji pristup svojim radiološkim snimcima, putem nacionalnog portala ili izabranog ljekara, bez potrebe za fizičkim preuzimanjem CD-ova ili filmova. Novi sistem eliminiše nepotrebno ponavljanje snimanja i dodatno izlaganje zračenju, dok omogućava da nalaze istovremeno tumači više specijalista. Digitalno čuvanje podataka, uz dodatnu zaštitu, donijeće i veću sigurnost za pacijenate”, dodaju u tom resoru.

Za zdravstvene radnike to znači bržu i precizniju dijagnostiku uz dostupnost naprednih modula za analizu snimaka, bez obzira na to u kojoj se ustanovi ili opštini nalaze.

“Radiološki nalazi biće objedinjeni i dostupni u realnom vremenu, čime se olakšava saradnja među specijalistima kroz teleradiologiju”, pojašnjavaju iz Ministarstva.

Projekat otvara mogućnost i za širi razvoj digitalne medicine – poput digitalne patologije sa telepatologijom, gdje se uzorci tkiva digitalizuju i očitavaju na daljinu, ili digitalne oftalmologije sa teleoftalmologijom, koja doprinosi prevenciji i ranom otkrivanju bolesti poput glaukoma ili dijabetične retinopatije.

Takođe, sistem stvara pretpostavke za unapređenje nacionalnih programa skrininga, posebno u oblasti raka dojke.

“Ova sveobuhvatna platforma biće osnova za dalja nadograđivanja i uvođenje savremenih tehnologija, uključujući alate zasnovane na vještačkoj inteligenciji. Implementacija centralnog radiološkog sistema doprinosi racionalnijem korišćenju resursa i smanjenju troškova, dok pacijentima i ljekarima donosi kvalitetniju, sigurniju i efikasniju zdravstvenu zaštitu”, zaključuju u Ministarstvu.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
Poruka lidera GP URA Saši Mujoviću

Dritan poručio PES-u: Ne kukajte za Podgoricom, biće još i vlasti i opozicije

Lider GP URA uvjeren je da će dešavanja iz Podgorice biti uvod u velike promjene koje će se desiti i...
15:13
„Nekontrolisana vlast automatski otvorena za korupciju“

Perić za ADRIU: Sprječavanjem prinudne uprave prevaziđena politička zamka

Upitan kako komentariše neke navode u Skupštini da se njegovim izborom omogućio povratak DPS na vlast u Podgorici, kazao je...
18:29
U OSNOVNOM SUDU U PODGORICI NASTAVLJENO PROVOĐENJE DOKAZA U POSTUPKU PROTIV DVOJICE SUSPENDOVNIH POLICAJACA OPTUŽENIH ZA MUČENJE UHAPŠENIH

SKAJ poruke: “Reći ćeš Jovici Vukotiću, rekao mi je Petar, da te nabijem na ku*ac i tebe i sve tvoje”

Na teret Lazoviću i Raičeviću se stavlja da su mučili Jovana Mrvaljevića nakon što su ga, krajem 2020. godine, priveli u Nikšiću. Osim...
12:40
"šta su stvarni prioriteti VDT-a?"

Selektivna pravda Tužilaštva: Mediji na udaru – zločini u fioci

"Dok građani Crne Gore godinama čekaju odgovore u predmetima od izuzetnog društvenog značaja, Više državno tužilaštvo pokazuje zavidnu ažurnost kada...
15:41