u organizaciji nordijskih ambasada u Srbiji

U Podgorici održana konferencija „Održivi grad kao usluga, sa fokusom na transport i mobilnost“

U Naučno-tehnološkom parku Crne Gore u Podgorici održana je konferencija „Održivi grad kao usluga, sa fokusom na transport i mobilnost“, čiji domaćin je bila ambasada Finske. Konferencija je organizovana u okviru inicijative „Nordijski zeleni i pametni gradovi – Izgradnja partnerstva u državama Zapadnog Balkana“, koju realizuju ambasade Danske, Finske, Norveške i Švedske u saradnji sa Nordijskom poslovnom alijansom (Nordic Business Alliance).

Uz podršku Nordijskog savjeta ministara, ova inicijativa ima za cilj da predstavi nordijska iskustva u razvoju pametnih i održivih gradova, podstakne razmjenu znanja i tehnologija, kao i ojača saradnju između nordijskih i lokalnih institucija i kompanija u Crnoj Gori i Srbiji. Konferencija u Podgorici, treća u nizu događaja planiranih u 2025. godini, bila je posvećena implementaciji održivih rješenja u urbanim sredinama, sa naglaskom na transport i mobilnost.

Ambasador Finske, Niklas Lindkvist, poželio je okupljenima dobrodošlicu, naglasivši:„Ovaj događaj odražava snažnu i rastuću saradnju između Finske, drugih nordijskih zemalja i Crne Gore. Podgorica je grad s vizijom, koji aktivno ulaže u inovacije i održivi razvoj. Organizovanje ovog događaja pokazuje spremnost Crne Gore da se uključi u saradnju s međunarodnim partnerima i da zajedno s nordijskim regionom gradi održiviju budućnost.

Gradovi su u samom središtu održivosti i ekonomskog razvoja. Oni nisu samo centri inovacija i preduzetništva, već i ključni akteri u suočavanju s klimatskim izazovima, unapređenju kvaliteta života i podsticanju inkluzivnog rasta. Koncept ‘Grad kao usluga’ predstavlja promenu u načinu na koji razmišljamo o urbanom razvoju. To znači oblikovati gradove prema potrebama njihovih građana — nudeći usluge koje su dostupne, efikasne i prilagođene korisnicima.”

Otvaranju konferencije prisustvovali su idržavna sekretarka Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore, Tatjana Ćalasan, izvršna direktorica Naučno-tehnološkog parka Crne Gore, Valentina Radulović, kao i predstavniciakademske zajednice, nevladinih organizacija, nordijskih i lokalnih kompanija. Pored ambasadora Finske, Niklasa Lindkvista (Niklas Lindqvist), nakonferenciji su bili i ambasadori ostalih nordijskih država: Danske Pernile Dele Kardel (Pernille Dahler Kardel) i Norveške Kristin Melsom i zamenica ambasadorke ŠvedskeAna Sofia Erasmi (Anna Sofia Erasmie).

Zamenica ambasadorke Kraljevine Švedske, Ana Sofia Erasmi, najavila je sljedeću konferenciju koja ćebiti održana u novembru u Novom Sadu, pod pokroviteljstvom ambasade ove nordijske zemlje. Na ovoj konferenciji biće predstavljena inovativna inženjerska rješenja za razvoj urbanih sredina:„Današnja konferencija pokazala je snagu saradnje između Nordijskog regiona i Zapadnog Balkana kada je reč o razvoju pametnijih, zelenijih i inkluzivnijih gradova.Zahvaljujem našim finskim kolegama i svim partnerima u Podgorici na organizaciji ovog vizionarskog događaja.

Sa zadovoljstvom najavljujem da će naredna i završna konferencija u okviru inicijtative „Nordijski zeleni i pametni gradovi“ biti održana 18. novembra u Novom Sadu, gdje će Švedska ugostiti regionalni dijalog o inovativnim inženjerskim rješenjima za razvoj urbanih sredina okupljajući stručnjake iz cijelog regiona.

Uvjereni smo da će partnerstva koja smo započeli kroz ovu inicijativu nastaviti da donose rezultate i povezuju gradove, sektore i zajednice širom regiona, dok zajednički gradimo održivu budućnost“, izjavila je ona.

Nordijska inicijativa „Pametni gradovi“ učvršćuje posvećenost i želju za saradnjom koju države ovog regiona tradicionalno pokazuju kada je riječ o održivom razvoju. Sa ciljem da nordijski region ne samo bude lider u razvoju zelenih i pametnih gradova, već i da nastavi da promoviše održivi urbani razvoj na međunarodnom nivou, ova inicijativa prenosi smjernice Nordijskog savjeta kada je riječ o izgradnji zelenijih, pametnijih i održivijih zajednica (the Nordic Smart City Roadmap), olakšavajući proces transformacije gradova i omogućavajući kreiranje bolje, održivije budućnosti na Zapadnom Balkanu.

 

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare
zbog iznude i mučenja hrvatskog biznismena

“Kavčani” osuđeni u Beču: “Sve je to fotošop i vještačka inteligencija”

Jedan hrvatski biznismen je u martu 2020. godine bio namamljen u Beč, gdje je u jednom apartmanu u centru grada...
17:34
U VIŠEM SUDU U PODGORICI NASTAVLJENO SUĐENJE NAVODNOJ KRIMINALNOJ GRUPI ZORANA LAZOVIĆA

Svjedočenje bivšeg šefa kriminalistike: Bili smo u šoku kad je Saša Čađenović uhapšen

On je svjedočio u postupku protiv nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića, optuženog da je na čelu kriminalne grupe u kojoj...
13:05