Novi korak u ozelenjavanju crnogorskih škola: Radovi na OŠ “Risto Ratković” u Bijelom Polju se privode kraju

Radovi na rekonstrukciji OŠ "Risto Ratković" u Bijelom Polju ulaze u završnu fazu, saopštili su danas iz Ministarstva energetike i rudarstva, ističući da, kao nosilac projekta "Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore", intenzivno nastavljaju sprovođenje jednog od najvećih zelenih infrastrukturnih projekata u istoriji Crne Gore.

U tom resoru podsjećaju da su radovi zvanično počeli u septembru 2025. godine, a završetak se, kažu, očekuje u najkraćem roku.

“Paralelno, intenzivno se radi i na još dvije škole u Bijelom Polju i Beranama – OŠ „Vladislav Ribnikar” i OŠ „Vuk Karadžić”, što potvrđuje posvećnost Ministarstva energetike i rudarstva da istovremeno djeluje na više lokacija i osavremenjuje škole širom zemlje”, navode.

Ističu da je OŠ „Risto Ratković” jedna od 20 javnih zgrada obuhvaćenih projektom „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore”, čiji je nosilac Ministarstvo energetike i rudarstva.

“Do danas je uspješno završena renovacija sedam škola u Kotoru, Nikšiću, Podgorici, Cetinju i Baru, sa impresivnim rezultatima: Uštede energije od prosječno 59 odsto (3.230 MWh godišnje), smanjenje emisija ugljen-dioksida za 1.400 tona godišnje (prosječno 69 posto) i poboljšanje uslova učenja i rada za oko 5.627 učenika i zaposlenih”, kažu u Ministarstvu.

Renovirane su OŠ „Njegoš” u Kotoru, Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola i zgrada Univerziteta DIF u Nikšiću, Gimnazija „25. maj” u Podgorici, OŠ „Lovćenski partizanski odred” u Cetinju, OŠ „Srbija” i OŠ „Jugoslavija” u Baru, te Gimnazija i Srednja likovna škola „Petar Lubarda” na Cetinju.

Ministar Admir Šahmanović rekao je da je izuzetno ponosan što Ministarstvo energetike i rudarstva nosi tako značajan i transformativan projekat.

“Govorimo o investiciji koja nije usmjerena samo na zgrade, ona je usmjerena na mlade ljude. Djeca i mladi su oni koji će sjutra voditi ovu zemlju i oblikovati njenu budućnost. Oni to zaslužuju, zaslužuju škole u kojima uče u toplini, udobnosti i savemenim uslovima. Svaka obnovljena škola je naša poruka mladima: ulažemo u vaš početak i vaš put. Ovo nije samo energetska reforma, ovo je investicija u našu djecu”, poruka je ministra.

Projekat se realizuje u okviru Regionalnog programa za energetsku efikasnost (REEP/WBIF), a finansiraju ga Njemačka razvojna banka (KfW) i Evropska unija, uz doprinos crnogorske države.

“Ukupna vrijednost iznosi 60 miliona eura (KfW zajam 45 miliona eura, EU grant 4,785 miliona eura, doprinos države 10 miliona). Projekat obuhvata 20 javnih zgrada ukupne površine 80.000 kvadratnih metara, a po završetku će donijeti godišnje uštede energije od 7.615,91 MWh i smanjenje CO₂ emisija za 4.171,45 tona”, poručuju iz Ministarstva.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
u višem sudu u podgorici nastavljeno suđenje navodnim švercerima cigareta

Perić: Nakon hapšenja su mi prijetili “betoniranjem” u Spužu ako ne potvrdim sve za Stanaje

Odbacujući optužbe da je član navodne kriminalne grupe koju su, tvrde u Specijalnom državnom tužilaštvu, formirali bivši policijski i službenik...
13:50
presuda sutkinje višeg suda u podgorici vesne kovačević

Ubistvo Šćepana Roganovića: Mili Bajramović osuđen na 40 godina zatvora

Presudu je izrekla sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević pred čijim tročlanim vijećem se vodio postupak protiv kriminalne grupe...
14:18
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10