"Snažna poruka da država više neće nijemo posmatrati pokušaje da se izbjegne odgovornost"

Koprivica: Odluka Višeg suda za predmet „Telekom“ važna pobjeda pravde, odgovornosti i institucionalne odlučnosti države

Današnja odluka Višeg suda da za “Telekom" nije nastupila zastarelost krivičnog gonjenja, predstavlja važnu pobjedu pravde, odgovornosti i institucionalne odlučnosti države da se obračuna sa korupcijom i zloupotrebama koje su godinama nanosile štetu javnom interesu, saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sitem, pravosuđe i antikorupciju, Momo Koprivica.
Foto: Vlada Crne Gore/Arhiva

Kako je potredsjednik istakao, do ovog procesa je došlo zahvaljujući odlučnom stavu Vlade na sjednici od 2. oktobra prošle godine, da preduzme krivično gonjenje u svojstvu supsidijarnog tužioca u ime države, kao oštećene u ovoj korupcionaškoj aferi.

„Ovom prilikom treba naglasiti izuzetnu vrijednost pravnog tumačenja i argumentacije Zaštitnice imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, koji su iznijeti u pritužbi tužilaštvu. Na temelju tih nalaza je Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije, na tematskoj sjednici o predmetu “Telekom”, utvrdio predlog Vladi da preduzme gonjenje počinilaca koruptivnih krivičnih djela u predmetu “Telekom”, koristeći preostalu i poslednju pravnu opciju koju pruža Zakonik o krivičnom postupku, u članu 59., cilju da se dođe do pravde i institucionalnog epiloga za korupcionašku aferu koja je dobila i međunarodne dimenzije“, kazao je Koprivica.

Naglasio je da su Vlada i Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije od samog početka zastupali jasan stav da država, kao direktno oštećena u ovom predmetu, ne smije dozvoliti da ovako ozbiljna afera bude prepuštena zastari, zaboravu ili institucionalnoj pasivnosti.

„Upravo zato je država, koristeći zakonska ovlašćenja, preduzela krivično gonjenje u svojstvu supsidijarnog tužioca, vođena isključivo interesom zaštite države i njenih građana. Tu funkciju uspješno, zakonito i odgovorno sprovodi institucija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, kao zakonski zastupnik Države“, dodao je Koprivica.

Odlukom Višeg suda, kako je ocjenio, potvrđena je ispravnost pravnog i institucionalnog stanovišta Zaštitnice imovinsko-pravnih interesa, kao i odluka Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije i Vlade Crne Gore.

Kako je dodao, time je poslata snažna poruka da država više neće nijemo posmatrati pokušaje da se odgovornost izbjegne i dođe do nekažnjivosti za korupciju na najvišem nivou.

„Afera “Telekom” međunarodni je simbol sistema u kojem su fiktivni konsultantski ugovori služili kao paravan za tajne dogovore na kojima se dokazano krčmila državna imovina, višemilionske milionske interese daleko od očiju javnosti, kao i fabrikovanje dokaza, što su priznali u Sjedinjenim Američkim Državama, pojedini učesnici tajnog sastanka, održanog u Podgorici 12.januara 2005 godine. Više od 7 miliona eura je dato za korupciju putem lažnih konsultantskih ugovora, i to okruženju bivšeg premijera Đukanovića“, kazao je potpredsjednik Vlade.

On je naveo da su drugi učesnici tajnog sastanka dobijali privilegije i protivpravno donirali novac partiju bivšeg režima, te na taj način stekli uvjerenje da je nekažnjivo ono što su radili.

„Ali institucije se kvalitativno mijenjaju, država je odlučna i nije danas u službi privatnih interesa, te se može konstatovati da su se učesnici afere “Telekom” prerano ponadali u zastarelost“, poručuje Koprivica.

Borba protiv korupcije, kako napominje, nema alternativu, a institucije postoje da štite javni interes. Poručuje i to da se od pravde ne smije odustati.

Prema njegovim riječima, ovaj slučaj pokazuje da postoji odlučnost da se ide do kraja, bez selektivnosti, bez kalkulacija i bez povlašćenih.

„Kao predsjednik Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije i potpredsjednik Vlade, smatram da je ovo važan korak ka uspostavljanju pune odgovornosti i vraćanju povjerenja građana u pravni poredak države. Crna Gora mora postati država u kojoj nijedna velika afera neće završavati u fiokama, zastari ili u zoni nekažnjivosti. Nastavićemo da insistiramo na punoj institucionalnoj odgovornosti i dosljednoj primjeni zakona, jer je to dug prema građanima i obaveza prema budućnosti Crne Gore“; zaključio je Koprivica.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
saobraćaj u prekidu

Udes na putu Podgorica–Bar, dvije osobe povrijeđene

Do udesa je došlo u čeonom sudaru dva automobila kod željezničke stanice Zeta. [caption id="attachment_650301" align="alignnone" width="900"] Foto: Patrola CG[/caption] Iz OKC...
21:59
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15