prvi rezultati već vidljivi

Čistoća postavila 74 kamere širom Podgorice: Na većini lokacija otpad značajno smanjen

Gradsko preduzeće Čistoća privodi kraju projekat postavljanja video-nadzora na kritičnim lokacijama širom Podgorice. Cilj je suzbijanje nelegalnog odlaganja otpada, a prvi rezultati, kako tvrde u tom preduzeću, već su vidljivi na terenu.
Postavljanje kamera, foto: Glavni grad (Arhiva)

Nepropisno odlaganje otpada godinama predstavlja jedan od najvećih komunalnih problema u Podgorici. Nakon brojnih pokušaja da se kroz edukaciju i upozorenja utiče na promjenu navika građana, gradsko preduzeće Čistoća odlučilo se za uvođenje video-nadzora na najkritičnijim lokacijama.

„Do sada smo postavili 74 kamere u Glavnom gradu. Dakle, pokriveno je uglavnom kompletno gradsko područje. U svim gradskim naseljima, negdje u manjoj, negdje u većoj mjeri. Kada smo birali lokacije na kojima će se postaviti kamere, birali smo upravo ona mjesta koja su godinama unazad prepoznata kao najkritičnija“, kazala je Senada Mulešković iz GP Čistoća.

Prema podacima Čistoće, na većini lokacija količina nepropisno odloženog otpada značajno je smanjena, dok je na pojedinim problem gotovo nestao.

Ipak, dio nesavjesnih građana otpad sada odlaže na novim lokacijama, zbog čega će nadzor i saradnja sa inspekcijskim službama biti dodatno pojačani.

Istovremeno raste i broj građana koji se raspituju o pravilnom odlaganju otpada i korišćenju usluga odvoza.

„Nabavka ovih kamera iznosila je 29.372 eura. Dakle, to je bila nabavka bez montaže. Kako se projekat bude razvijao i nastavljao, svakako ćemo izdvajati i dodatna sredstva. Tu moram pomenuti i podršku Glavnog grada, jer je upravo Glavni grad kao inicijator prepoznao ovo kao jedan od načina rješavanja problema. Problem nepropisnog odlaganja otpada nije samo problem Čistoće, iako se često tako predstavlja. To je problem sistema i problem svih nas kao građana“, navodi Mulešković.

U Čistoći ocjenjuju da projekat već daje prve rezultate, ne samo kroz smanjenje količine otpada na kritičnim lokacijama, već i kroz veću zainteresovanost građana za reciklažu i pravilno upravljanje otpadom. Poručuju da će nastavak projekta, uz podršku Glavnog grada i odgovornije ponašanje građana, biti važan korak ka čistijoj Podgorici.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
u višem sudu u podgorici nastavljeno suđenje navodnim švercerima cigareta

Perić: Nakon hapšenja su mi prijetili “betoniranjem” u Spužu ako ne potvrdim sve za Stanaje

Odbacujući optužbe da je član navodne kriminalne grupe koju su, tvrde u Specijalnom državnom tužilaštvu, formirali bivši policijski i službenik...
13:50
presuda sutkinje višeg suda u podgorici vesne kovačević

Ubistvo Šćepana Roganovića: Mili Bajramović osuđen na 40 godina zatvora

Presudu je izrekla sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević pred čijim tročlanim vijećem se vodio postupak protiv kriminalne grupe...
14:18
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10