Prošli mjesec takođe je bio drugi najtopliji jun na globalnom nivou, a na planeti su registrovane najviše temperature površine mora za taj mjesec, otkako se vode evidencije, navela je u svom mjesečnom biltenu evropska služba Kopernikus (C3S), prenio je Reuters.
Prosječna temperatura u Zapadnoj Evropi prošlog mjeseca iznosila je 20,74 stepena Celzijusa, što je više od tri stepena iznad prosjeka za jun tokom perioda od 1991. do 2020. godine, pokazali su najnoviji podaci.
Zapadna Evropa je pretrpjela tri intenzivna toplotna talasa za tri mjeseca, a više zemalja, uključujući Španiju i Portugal su ove nedjelje ponovo zahvaćene velikim vrućinama.
“Jun 2026. je pokazao koliko se klima duboko mijenja”, rekla je visoka zvaničnica Evropskog centra za srednjoročne vremenske prognoze, Samanta Burdžes, dodajući da su prisutni sve intenzivniji toplotni talasi, kao i kontinuirano zagrijani okean i rastući rizici po ljude, ekosisteme i infrastrukturu širom Evrope.
Nacionalne vlasti su prijavile više od 4.700 dodatnih smrtnih slučajeva u Francuskoj, Belgiji, Španiji i Holandiji tokom junskog toplotnog talasa, dok je ukupan broj u drugim zemljama vjerovatno i veći, navodi Reuters.
Ekstremne temperature takođe su podstakle šumske požare u Iberiji i Francuskoj i istovremeno pogoršale sušne uslove.
Globalno gledano, iz službe Kopernikus navode da su na podizanje temperature površine mora na rekordno visok nivo u junu, uticali i drugi faktori, uključujući razvoj snažnog vremenskog fenomena El Ninjo u Tihom okeanu.
El Ninjo nije doprinio junskom toplotnom talasu u Evropi, dok su klimatske promjene igrale jasnu ulogu u pogoršanju ekstremnih temperatura, otkrila je naučna studija.
Mjerenja temperature službe Kopernikus datiraju do 1940. godine i ukrštena su sa globalnim mjerenjima koja potiču još iz 1850. godine, podsjetio je Reuters.











