Osamnaestogodišnji Kobe, koji je otkriće napravio na mjestu nekadašnje pivare u Sint Gilis Dendermondeu, u prvi mah je pomislio da je riječ o kovanicama od jednog eura.
„Odjednom smo ugledali nešto u zemlji. U početku sam mislio da su to kovanice od jednog eura, pa smo počeli da ih iskopavamo. Onda smo ugledali zlatnu polugu. Ispostavilo se da je to ipak nešto mnogo vrijednije nego što smo mislili“, rekao je osamnaestogodišnji Kobe za belgijsku televizijsku mrežu VTM.
Student, čiji puni identitet nije objavljen, radio je sa kolegama na mjestu nekadašnje pivare u ulici Van Langenhovestrat u Sint Gilis Dendermondeu, oko 30 kilometara sjeverozapadno od Brisela, kada su u utorak došli do neobičnog otkrića.
Blago, koje čine zlatnici, grumeni zlata i numerisane zlatne poluge, bilo je sakriveno u torbi, u zazidanom dijelu podruma ispod velike vile koja je krajem 19. vijeka izgrađena za vlasnika pivare Teofilusa Van Ašea.
„To zaista nije nešto što očekujete dok radite jednog običnog utorka ujutru“, rekao je Kobe i dodao da je, po svemu sudeći, blago namjerno sakriveno.
„Bilo je bukvalno zazidano – nije bilo u sefu ili nečemu sličnom“, objasnio je student.
Kobe i njegove kolege odmah su obavijestili policiju o pronalasku.
Proizvodnja piva na tom mjestu počela je 1899. godine i trajala do 1970. Objekat, koji je pod zaštitom, a na čijoj se kapiji od kovanog gvožđa i dalje nalaze inicijali „VA“, sada potpuno obnavlja organizacija za socijalnu zaštitu CAV Istočna Flandrija, koja planira da u njemu otvori nove kancelarije i stambene prostore.
„Brauvershaus je bio prelijepa zgrada, ali se sada u potpunosti rekonstruiše. Na kraju će praktično ostati samo zidovi. Radnici su postavljali odvodne cijevi kada su naišli na zlato“, rekao je Gert Hilart iz organizacije CAV za belgijski portal HLN, prenosi Gardijan.
Kobe i njegove kolege odmah su pozvali policiju i obavijestili CAV o pronalasku. Blago je u međuvremenu prebačeno na bezbjednu lokaciju u Briselu, gdje će ostati dok se ne završi detaljna zvanična istraga kojom bi trebalo da bude utvrđeno kome zlato zakonski pripada.
Hane Olevir iz tužilaštva Istočne Flandrije rekla je za HLN da vlasti najprije moraju da utvrde da zlato nije ukradeno ili stečeno kriminalnim aktivnostima. Očekuje se i da bi pitanje vlasništva moglo da dovede do složenog građansko-pravnog spora.
Pravo na dio bogatstva mogli bi da polažu građevinski izvođači, organizacija za socijalnu zaštitu, ali i potomci nekada imućne porodice Van Aše. Prema belgijskom zakonu, pronalazači moraju da čekaju najmanje pet godina kako bi potencijalni vlasnici mogli da zatraže pronađeno blago.
Bivši gradonačelnik Dendermondea Pit Bujse rekao je za HLN da je bogatstvo porodice Van Aše „svakako ostalo u porodici“.
„Uopšte me ne bi iznenadilo da su odlučili da bar dio bogatstva pretvore u zlato, a zatim ga sakriju na bezbjednom mjestu“, rekao je Bujse.
Kobe je, sa svoje strane, rekao da su on i njegove kolege odmah shvatili da tako vrijedan pronalazak moraju da predaju nadležnima.
„Da je bilo samo nekoliko kovanica, možda i ne bismo. Ali možda na kraju dobijemo neku nagradu za pronalazak“, nada se Kobe.











