Na predlog Ivana Popovića i odbornika NSD-a

Žabljak: Usvojena inicijativa za isticanje trobojke na zgradi lokalne samouprave

Na predlog predsjednika SO Žabljak Ivana Popovića i svih odbornika Nove srpske demokratije, danas je u lokalnom parlamentu usvojena inicijativa za isticanje trobojke na zgradi lokalne samouprave i svih preduzeća kojima je osnivač Skupština opštine Žabljak.
Foto: NSD

„Isticanje trobojke su jednoglasno podržali i koalicioni partneri, Durmitorska inicijativa (PES) i Demokratska Crna Gora. Ovo je poruka i vlasti na državnom nivou, da nađu zajednički jezik oko identitetskih pitanja, kao što je uradila vlast na Žabljaku. Sa Žabljaka su često kretale dobre, inicijalne odluke koje su podržane u na državnom nivou, neka to bude primjer i ovoga puta“, saopšteno je iz Nove srpske demokratije.

Iz Koalicije za budućnost Žabljaka ističu da su ponosni što su upravo oni, posle dvadeset godina, vratili trobojku tamo gdje je uvijek pripadala.

„Po posljednjem popisu Srbi su većina u Žabljaku i imaju zagarantovano pravo da se njihov simbol trobojka vijori na svim institucijama. Zastava je uvijek bila simbol snage, kulture, tradicije jednog naroda. Danas se u javnom prostoru Crne Gore nameće površna teza a to je da je trobojka isključivo simbol jednog naroda, ili  čak se ide dotle da je ona “uvezeni” simbol. Takva interpretacija nije samo istorijski netačna, već je i nepravedna prema samoj crnogorskoj državi. Trobojka nije samo srpski simbol već je ona, prije svega, vjekovni simbol Crne Gore kao države“, naglašava se u saopštenju.

Foto: NSD

Dodaju da, „kada govorimo o crveno-plavo-bijeloj zastavi, mi ne govorimo o simbolu koji je odnekud došao, već o zastavi koja je izrasla iz crnogorskog državnog bića“.

U doba Knjaževine i Kraljevine Crne Gore, trobojka je bila zvanična narodna zastava. Dok je orao bio simbol suverena i vojske, trobojka je bila zastava svakog crnogorskog građanina. Pod njom se gradila moderna država, priznavala nezavisnost i stvarao građanski identitet. Čak i u periodu socijalističke Crne Gore, ona je bila zvanična državna zastava. To jasno govori da trobojka nije bila vezana za jednu ideologiju ili etničku grupu, već je bila konstanta crnogorske državnosti kroz tri različita sistema. Fama i graja koje se danas podižu oko trobojke su plod političkog nerazumijevanja. Ona je kroz istoriju pokazala nevjerovatnu sposobnost da bude “odgovarajuća” svima“, stoji u saopštenju.

Poručili su da, braneći trobojku, ne brane nečije tuđe interese.

„Mi branimo pravo Crne Gore na sopstvenu istoriju. Mi branimo sjećanje na Crnu Goru koja je bila dovoljno velika i snažna da u svoje boje utka i tradiciju i progres. Trobojka je dio crnogorskog genetskog koda. Ona nije prepreka modernoj državi, već njen najstariji svjedok. Vrijeme je da prestanemo da je se odričemo zbog dnevnopolitičkih prepucavanja i da je vratimo tamo gd‌je joj je mjesto, u sam vrh crnogorskog istorijskog i državnog ponosa“, zaključuje se u saopštenju.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
NAJBOLJA SPORTISTKINJA CRNE GORE ZA 2025. GOŠĆA EMISIJE "DRUGA STRANA MEDALJE"

VIDEO – Berišaj za ADRIU: Olimpijske igre su moj san

Otkad zna za tekvondo, kaže, prati najveće olimpijske i svjetske prvake. Jedan od njenih idola je Milica Mandić, dvostruka olimpijska prvakinja...
07:00
kao najveću prevaru naveo "Valjevski slučaj"

Vučić: Sve vrijeme su neometano pucali u mene kako bi razorili Srbiju

"To što su me ubijali, vjerovatno i uspjeli kao čovjeka ili bar uspjeli kod dobrog dijela ljudi da o meni...
18:02
Poruka lidera GP URA Saši Mujoviću

Dritan poručio PES-u: Ne kukajte za Podgoricom, biće još i vlasti i opozicije

Lider GP URA uvjeren je da će dešavanja iz Podgorice biti uvod u velike promjene koje će se desiti i...
15:13
„Nekontrolisana vlast automatski otvorena za korupciju“

Perić za ADRIU: Sprječavanjem prinudne uprave prevaziđena politička zamka

Upitan kako komentariše neke navode u Skupštini da se njegovim izborom omogućio povratak DPS na vlast u Podgorici, kazao je...
18:29