“Naši građani označavaju kao glavni problem nepropisno parkiranje i prekomjernu upotrebu automobila. Dakle, to su dva problema koja su najviše izražena. Naravno, tu su i ostali problemi kao što su: javni prevoz, neadekvatna pješačka infrastruktura, stanje biciklističkih staza i slično”, navodi Bulatović.
Saobraćajni stručnjak ističe da su problemi povezani s infrastrukturom i kapacitetom ulica, a prekršaji dodatno smanjuju protok i sigurnost kretanja.
Neophodne su promjene na više nivoa – od urbanističkog planiranja do kontrole saobraćaja.
“Jedan od ključnih problema ne samo uticaja na kapacitet stacionarnog saobraćaja, nego i sami kapacitet generalnog saobraćaja u odnosu na kapacitet saobraćajnih tokova. Mi imamo saobraćajnice takve kakve jesu, neke su istorijski naslijeđene i one imaju svoje ograničene kapacitete, kada na to dodate još nepropisno parkiranje ti kapaciteti su još niži i samim tim problem je i veći”, naveo je inženjer saobraćaja Boško Matović.
Istraživanje takođe otkriva da se više od 70 posto biciklista i oko 75 posto pješaka ne osjeća bezbjedno u saobraćaju.
Percepcija opasnosti utiče na izbor transporta i motiviše građane da više koriste automobile.
Rezultati istraživanja naglašavaju potrebu za unapređenjem infrastrukture, boljom organizacijom saobraćaja i povećanjem bezbjednosti za sve učesnike u prometu u Podgorici.





















