To je bio povod za pokretanje istrage koju sprovode lokalne vlasti i Katolička crkva.
Dok je ministarstvo kulture poslalo zvaničnike koje će ispitati fresku u kapeli ove bazilike, iz crkvenog organa nadležnog za Rim i Vatikan kažu da su „razočarani” i da će utvrditi ko je odgovoran.
Umjetnik Bruno Valentineti, koji je prvobitno naslikao fresku 2000. godine, tvrdi da je samo restaurirao po izvornom izgledu i da je nije uradio po liku premijerke.
Reagovala je i Đorđa Meloni, koja je u objavi na Instagramu u šali poručila da “definitivno nije nalik anđelu”, uz emodži koji se smije.
Navodnu sličnost između lica anđela na freski i Đorđe Meloni prvo su primijetili novinari italijanskog lista Republika, u kojem su objavljene fotografije prije i poslije restauracije, uz tvrdnju da je lik na freski koji drži kartu Italije prethodno izgledao kao generic „bezlični anđeo”.
Slika je nedavno oštećena zbog vlage, kazao je lokalni paroh, dodajući da „ne razumije zbrku” oko njenog izgleda.
„Slikari slikaju najrazličitije stvari na freskama”, smatra monsinjor Danijele Mikeleti.
Umetnik Valentineti, 83-godišnji autor freske, negira da je premijerka Meloni bila model po kojem je radio fresku.
„Restauirano lice je isto ono koje sam naslikao prije 25 godina”, citirala ga je italijanska novinska agencija AGI.
„Ko kaže da podsjeća na Meloni?”, pita Valentineti.
Opozicione stranke u Italiji brzo su zatražile sprovođenje istrage.
Situacija je „neprihvatljiva” za Irene Manci iz Demokratske partije, a iz Pokreta pet zvjezdica upozoravaju da umjetnost ne smije da postane „oruđe propagande”, bila Meloni zaista na zidu bazilike ili ne.
„Tehničko osoblje” poslato je da ispita sliku, „sazna prirodu intervencije” na njoj i donese odluku o sledećim koracima, saopštio je ministar kulture Alesandro Đuli.
U crkvenoj upravi Rima su, kako kažu, znali da se vrši restauracija, ali su obaviješteni da ništa neće biti dodavano ili mijenjano na slici.
„Izmjena lica anđela se desila na inicijativu dekoratora, o tome nisu obaviještene nadležne institucije”, navode u saopštenju.
Kardinal Baldo Reina, papin izaslanik za Katoličku crkvu u Rimu, „ograđuje se od izjava monsinjora Mikeletija i žali zbog onoga što se dogodilo”, dodaje se.
On je, kako navode, „posvećen zaštiti umjetničkog i duhovnog nasljeđa” od zloupotrebe i iskorišćavanja.






















