Foto: Portal RTCG
Pregledi: 0
PREGOVORI OKO KOLEKTIVNOG UGOVORA

Sindikat traži 13. platu za radnike RTCG

Sindikat RTCG traži da se u Kolektivni ugovor unese aneks kojim bi se zaposlenima u 2025. godini isplatila 13. plata. Kako je saopšteno iz Sindikata, nakon višemjesečnih pregovora dvije od tri sindikalne organizacije sa menadžmentom RTCG oko Kolektivnog ugovora, u javnosti se i dalje vodi polemika o uslovima rada i statusu zaposlenih u Javnom servisu
Izvor:
Adria.tv
| 16-09-2025 09:00:17
[echo_view_count]
podijelite:

Sindikat koji, dodaju, nije direktno uključen u pregovore poručuje da podržava povećanje koeficijenata za radnike od kojih zavisi produkcioni proces, ali naglašava da se Kolektivni ugovor ne može potpisati sa, kako tvrde, nelegalnim generalnim direktorom i članovima Savjeta RTCG protiv kojih postoje optužni predlozi.

Kao jedan od glavnih problema navode, kako kažu, “iritirajuće poruke” Službe za ljudske resurse, koje ocjenjuju kao dezinformacije i pritisak na zaposlene da podrže menadžmentov predlog ugovora.

“Na kraju pisma koje smo dobili 12. septembra stoji da se pola zaposlenih izjasnilo za predlog menadžmenta. Riječ je o neskrivenom prikupljanju podrške, bez zvanične dokumentacije, potpisivanjem po bifeima i kancelarijama”, navode iz sindikata.

Kako dodaju, plebiscitarno izjašnjavanje bez ikakve zvanične evidencije predstavlja manipulaciju i “miniranje sindikalnih principa”.

Sindikat u saopštenju oštro kritikuje menadžment, tvrdeći da se novac troši na nepotrebnu opremu, gradnju i rušenje studija, dok su brojni dugogodišnji profesionalci degradirani, a njihova primanja mizerno niska u poređenju sa menadžerskim platama i dodacima.

“Najveći broj kolega je u egzistencijalnoj trci i teško može da primijeti sve anomalije”, poručuju.

Zbog kašnjenja u pregovorima, sindikat traži da se u Kolektivni ugovor unese aneks kojim bi se zaposlenima u 2025. godini isplatila 13. plata.

“Ta obaveza se ne bi odnosila na menadžment, jer su njihovi potpisi na saopštenjima tajni, baš kao i odgovornost za pritisak na kolektiv Javnog servisa koji se finansira novcem građana”, zaključuje se u saopštenju.

POVEZANE VIJESTI
IZDVAJAMO