ukazao na nekoliko činjenica

Šušić: Isplata otpremnina direktorima javnih preduzeća u Podgorici nezakonita

U proteklim danima javnost je imala priliku da se podsjeti, nažalost poznate prakse, ugovaranja i isplate visokih otpremnina izvršnim direktorima javnih preduzeća u Podgorici, poručio je danas predsjednik Odbora za statut i propise Skupštine Glavnog grada Mitar Šušić.
Foto: Adria.tv

S tim u vezi, Šušić smatra da je važno ukazati na nekoliko činjenica.

“Radni status, uslovi rada, izbor, mandat i razrješenje direktora lokalnih javnih preduzeća, regulisani su Zakonom o radu, sektorskim zakonima i kolektivnim ugovorima za datu oblast, statutima samih društava i ugovorima o radu, a od značaja su i pojedine odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Ni jednim opštim aktom nije predviđena mogućnost ugovaranja i isplate otpremnine izvršnim direktorima i članovima odbora direktora javnih preduzeća u slučaju zakonitog prestanka mandata, osim opšteg tretmana pitanja otpremnine kroz Zakon o radu, koji propisuje minimum otpremnine, ali dozvoljava da poslodavac i zaposleni ugovore i veću otpremninu od minimalne zakonske (tri prosječne zarade)”, naveo je on.

Međutim, kako dodaje, ova sloboda ugovaranja je možda neograničena u privatnom sektoru, dok za ugovaranje otpremnine u javnom sektoru mora postojati ili takvo eksplicitno ovlašćenje sadržano u posebnom zakonu, odnosno statutu konkretnog pravnog lica, ili saglasnost osnovača (Skupštine Glavnog grada) na tako ugovoreno pravo koje nadilazi zakonske okvire.

Jedino pravo koje mimo svih zaposlenih u lokalnoj upravi, kako je objavio, ima lokalni javni funkcioner, jeste pravo na tzv. “bijeli hljeb”, odnosno naknadu u visini poslednje zarade u sledećih 12 mjeseci od dana prestanka mandata.

“Na taj način je potpuno (ako ne i previše) kompezovan eventualni gubitak mogućnosti zapošljavanja i ličnog konfora funkcionera po prestanku funkcije. Dakle, Odbor direktora nema ovlašćenje da, u odsustvu statutarnih odrebi o tom pitanju, bez saglasnosti osnivača ugovori sa izvršnim direktorom otpremninu ili bilo kakvu drugu naknadu u slučaju zakonitog prestanka mandata ili razrješenja”, naglasio je Šušić.

Takve odredbe u ugovorima su, kako je napomenuo, ništave jer nemaju valjan pravni osnov.

“Predstavljaju i pravi primjer nedomaćinskog raspolaganja javnim sredstvima, te bi odbori direktora ukoliko dobiju zahtjev za isplatu po ovom osnovu, trebalo da odaberu poštovanje zakona i javnog interesa, a ne nezakonitog ugovora, te da zaposlenog upute da svoja nezakonito “stečena” prava pokuša ostvariti pred sudom”, zaključio je on.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
ODGOĐENO SUĐENJE SUSPENDOVANIM POLICAJCIMA koji su OPTUŽENI ZA TORTURU

Lazović i Raičević u petak pred sudom

U petak, 19. juna, najavio je sudija Ilija Radulović pred kojim se vodi postupak, tužilaštvo, optuženi i njihovi branioci, trebalo...
11:45
još nije odlučeno o žalbi tužilaštva na presudu kojom su oslobođeni svi optuženi za obijanje depoa višeg suda u podgorici

Ni krivaca, ni nalogodavaca – “Tunel” stigao u Bijelo Polje

"Nadam se da će odluka biti donijeta prije odmora“, kazala je portalu Adria portparolka te bjelopoljske sudske institucije, sutkinja Sanja...
08:00
Odluka sudije višeg suda u podgorici Amira Đokaja

PRVA PRESUDA odbjeglom policajcu: Ljubo Milović osuđen na četiri godine zatvora, Marko Novaković na sedam

To je ujedno prva presuda odbjeglom Miloviću protiv kojeg se u Višem sudu u Podgorici vodi više postupaka. Sudija Đokaj je...
14:02
tužilaštvo izviđa tenderski postupak u državnoj kompaniji

SDT za ADRIU: Formiran predmet nakon tvrdnji Milana Kneževića o korupciji u poslu sa koncesijama za aerodrome

Knežević je ranije naveo da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića. “Dugoročno posmatrano, to...
12:01