“Službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva i Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala, u saradnji sa službenicima Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, rasvijetlili su lažnu dojavu o postavljenim eksplozivnim napravama u jednoj podgoričkoj srednjoj školi i identifikovali i lišili slobode državljanina Bosne i Hercegovine zbog krivičnog djela lažno prijavljivanje”, navode u saopštenju.
Kako ističu, Dežurna služba Odjeljenja bezbjednosti Podgorica je 20. aprila obaviještena od strane zaposlenih u Srednjoj umjetničkoj školi „Vasa Pavić“ da je na mejl adresu škole pristigla e-mail poruka o navodno postavljenim eksplozivnim napravama.
“Po zaprimljenoj prijavi, policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su odmah izašli na lice mjesta, preduzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti, izvršili evakuaciju i detaljan pregled objekta, kojom prilikom je utvrđeno da je dojava bila lažna. O događaju je upoznat postupajući državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, koji je naložio preduzimanje mjera i radnji u cilju identifikacije pošiljaoca spornog mejla. Preduzetim mjerama i radnjama, službenici Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala su u kratkom roku identifikovali lice za koje se sumnja da je poslalo sporni mejl kao A.B. (42), državljanina Bosne i Hercegovine iz Sarajeva”, dodaju iz policije.
Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva su, kako navode iz UP, potom preduzeli dalje aktivnosti, locirali A.B. i doveli ga u službene prostorije, gdje su od njega prikupljena obavještenja na okolnosti događaja.
“Sa događajem je, shodno mjesnoj nadležnosti, upoznat državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru, koji naložio da se A.B. liši slobode zbog sumnje da je počinio krivično djelo lažno prijavljivanje. Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva nastavljaju dalje mjere i radnje u cilju utvrđivanja eventualne povezanosti drugih lica sa izvršenjem ovog krivičnog djela, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena”, ističu u policiju.
Podsjećanja radi, policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Jug” su juče rasvijetlili krivično djelo lažno prijavljivanje i identifikovali maloljetno lice koje je uputilo poziv o postavljenoj eksplozivnoj napravi u jednoj osnovnoj školi u Kotoru.
“Ovom prilikom želimo naglasiti da je Uprava policije posvećena otkrivanju krivičnih djela iz oblasti sajber kriminala, kao i jačanju preventivnog djelovanja, pri čemu posebnu ulogu imaju roditelji, staratelji i odgovorni građani, čijim zajedničkim angažmanom doprinosimo ukupnoj bezbjednosti društva”, zaključuju oni.




