Vašington

Đurić: Dali smo sve od sebe da u Stejt departmentu predstavimo poziciju Srbije u vezi sa NIS-om

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je tokom njegove posjete Vašingtonu najvažnija adresa za razgovore o energetici i o situaciji u vezi sa NIS-om Stejt department, i istakao da je njegov tim dao sve od sebe da iznese svoje argumente i razloge zbog kojih Srbija ne zaslužuje da trpi štetu zbog odluka koje nisu u njenom domenu i koje se tiču odnosa između velikih sila.
Foto: MSP Srbije

Đurić je podsjetio da je tokom prvog dana zvanične posjete Vašingtonu razgovarao sa zamjenikom državnog sekretara SAD Kristoferom Landauom u Stejt departmentu.

“Zahvalan sam mu zbog prijema, zbog mogućnosti da obrazložimo poziciju Srbije. Mislim da su naše argumente vrlo ozbiljno uzeli u obzir, vidjećemo u narednim danima na koji način će se to reflektovati na njihovo postavljanje. Dakle, to je odluka koju oni moraju da donesu, a ja mogu samo da kažem da smo mi zaista dali sve od sebe, da iznesemo naše argumente, razloge zbog kojih smatramo da Srbija zaslužuje da bude podržana oko ove teme, odnosno da Srbija ne zaslužuje da trpi štetu zbog odluka koje nisu u njenom domenu i koje se tiču odnosa između velikih sila”, rekao je Đurić nakon niza sastanaka sa američkim kongresmenima i senatorima.

Izrazio je uvjerenje da je Landau dobro razumio značaj te teme za Srbiju i ponovio da će se u narednim danima videti na koji način će to uticati ili neće na američku poziciju.

Šef Srpske diplomatije naglasio je da je za Srbiju od ključnog strateškog značaja da se jača srpski kokus u SAD i da stalno ima kritičnu masu prijatelja u američkom zakonodavnom telu.

“Sinoć smo imali dug sastanak i razgovor sa gospođom Klaudijom Teni. Danas smo imali razgovore sa kongresmenom Selfom, sa Brajanom Mastom, imali smo sastanak i sa nekim novim kongresmenima iz Karoline, posle podne sa senatorkom Šahin. Nastavljamo punom parom te razgovore u kojima predstavljamo ono što je politika Srbije na pravi način, ono što se stvarno dešava u našem regionu i mislim da ova interakcija treba da bude nešto što je redovan deo ciklusa naših aktivnosti”, kazao je Đurić.

Srbija aktivno lobira za bolji uticaj u Vašingtonu

Izrazio je zadovoljstvo što su u Vašingtonu i ministar za evropske integracije Nemanja Starović, kao i direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon.

“Srbija aktivno lobira za našu poziciju na mnogo nivoa u Vašingtonu i to je ono što je naš nacionalni interes da se glas Srbije i uticaj Srbije ovde čuje jače”, zaključio je Đurić.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15
novi slučaj u podgorici

Policajcu Ivanoviću zapaljena dva vozila i kvad

Nadzorne kamere na kući Ivanovića, navodno, snimile su dvije maskirane osobe kako podmeću požar. "Ne zna se još o kome je...
10:44