"Da nam nema juga, ne bi nam ni vojske bilo"

Vučić: Vojni rok u Srbiji kreće od marta, donijeće mnogo dobra svim muškarcima i mnogim djevojkama

Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije (VS) na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici, a potom i realizaciji gađanja iz navedenih sredstava ratne tehnike na poligonu „Pasuljanske livade“
foto: Printskrin

Prisutni su i v.d. pomoćnika ministra za materijalne resurse dr Nenad Miloradović, lider SNSD Milorad Dodik, predsjednik NS Republike Srpske Nenad Stevandić, načelnik generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović, ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić…

Kaže da je srećan i da je molio da postoji što više naleta.

“Što više sati da budete u vazduhu, da se srodite sa mašinom, sa oružjem i oruđem”,  kazao je on.

Predsjednik je prvo razgovarao sa tehničarem aviona MiG-29 i primio je izvještaj o naoružanju koje nosi ta letjelica.

“Ustvari za običnog čovjeka, uspjeli smo da obezbedimo da MiG-ovi obavljaju funkcije lovaca, ali i bombardera”,  rekao je on.

Pitao je hoćemo li imati dovoljno pilota i dobio je odgovor „trudićemo se“. Konstatovao je da je na akademiji nešto više upisnika došlo i da, po prvi put, imamo dovoljno upisnika.

“Ljudi su nam potrebni”, rečeno je predsjedniku.

Podsjeća da dolaze Rafali, kao i „još nešto o čemu ne može da govori“.

Predsjedniku je prikazana raketa CM-400.

“To je kineska… To je ta raketa. Jeste li zadovoljni? Vidiš šta je osmijeh kod dobrog vojnika kad ima dobru raketu”, izjavio je Vučić.

Zamolio je da ih sačuvamo jer „nisu jeftine“, ali obećava da ćemo nabaviti još.

Prikazane su i modernizovane bombe na koje su stavljeni sistemi za navođenje kako bi im se povećala preciznost i domet.

Prikazana je i kineska bomba na ruskom sredstvu.

“To imamo mi i Egipćani. Tako smo napravili. Spojili smo, kao na „PASARS“ kad smo stavili „kornet“, kazao je Vučić.

“Mnogo sam srećan što prvi put prikazujemo rakete, navođenje bombe, uglavnom smo prikazivali samo letjelice”, rekao je on, i zapitao šta piloti misle o raketama CM-400, na šta je dobio jedinstven odgovor – „Najbolje!“

“Mi se ne sjekiramo za bilo koga drugog, mi se uvek pripremamo samo da branimo svoju zemlju. Bićemo sve jači! Da li će to svi da vole – neće! Budi Bog sa nama, neće svi to voljeti, ali mene interesuje šta građani Srbije žele”, kazao je on.

Vučić je govorio i o glasanju koje je organizovano na velikom skupu u Beogradu i otkrio je koliko je listića ubačeno.

“Ubačeno je 60.000 listića, pregledaću poruke koje su građani pisali juče. Ima mnogo toga da se nauči od naroda”, rekao je on.

Kaže da imamo kineske, ruske, američke rakete…

“CM-400 je strašna raketa… Povećaćemo broj”,  obećao je on.

Vučić je potom pregledao borbene helikoptere i razgovarao sa pilotima.

“Danas gađamo „Atakom“ sa helikoptera. Najviše u svijetu volim kada je u našim rukama Mi-35, jer ima poseban, vrlo nezgodan, zlokoban zvuk. Opasna mašina”, rekao je predsjednik.

Predsjednika su izvjestili da su upravo ovakvim helikopterima na Bliskom istoku obarani dronovi, kao i da je to ekonomično sredstvo zato što je topovska municija jeftina.

“Za razliku od „Pancira“ je pokretljiviji”,  kazao je Vučić.

On kaže da stiže mnogo naoružanja, i da je potpisano mnogo ugovora.

U razgovoru sa vojnicima i oficirima Vučić se uvijek interesovao odakle su poreklom, a kada mu je više njih reklo da je sa juga, predsjednik je kratko prokomentarisao:

“Da nam nema juga Srbije, ne bi nam ni vojske bilo.”

Predsjednik je zatim pregledao dron CH-95, i operater drona ga je izvijestio o naoružanju koje ova moćna kineska letjelica može da nosi.

Ističe da je Izrael uspešan u operacijama jer ima digitalnu armiju i procese skraćuje do maksimuma.

” Najviše se gubi vremena na sagledavanje i odlučivanje”,  kaže on.

Ističe da je naša vojska sve snažnija, a biće još jača kad krene vojni rok.

“To će dodatno da pojača naše vojne kapacitete. Krećemo u martu sa služenjem veoma kratkog vojnog roka. To će donijeti mnogo više odgovornosti, ozbiljnosti, drugačijeg sagledavanja života muškarcima i mnogim djevojkama – naveo je on.

Govorio je i o važnosti PVO sistema poput HQ-18, koji čuvaju gradove.

“Mučimo se oko čuvanja onoga što je najvažnije, to je gasna infrastruktura, kompresorske stanice”, rekao je on.

Prikazana je i nova municija za haubice „Nora“, uključujući i GT-1, precizni projektil koji može pogađati tačkaste ciljeve.

” Šta smo uradili sa šasijama za „Nore“? Jel napravljena nova FAP-ova šasija? Tako je i najbolje”, kazao je on, i dodao da je najbolje da što više radi Vojno-tehnički institut.

 

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
saobraćaj u prekidu

Udes na putu Podgorica–Bar, dvije osobe povrijeđene

Do udesa je došlo u čeonom sudaru dva automobila kod željezničke stanice Zeta. [caption id="attachment_650301" align="alignnone" width="900"] Foto: Patrola CG[/caption] Iz OKC...
21:59
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15