Doktor Milić priča za Portal ADRIA da ova godina označava početak novih hiruških procedura, dominantno hirurgije zadnjeg segmenta oka i vitreoretinalne hirurgije.
„Time planiramo da zaokružimo hiruršku priču. Da se omogući pacijentima i u Nikšiću da završe skoro sve operativne zahvate kao što to mogu na primjer u Kliničkim centrima Crne Gore i Srbije. Uz pomoć Ministarstva zdravlja i kredita dobićemo opremu i očekujemo da u prvoj polovini godine počnemo rutinski da radimo te operacije“, kaže Milić.
Pilot projekat – skrining za dijabetičku retinopatiju
Skrining za dijabetičku retinopatiju je prvi pilot projekat u Crnoj Gori i širem regionu. Jedno Slovenija, podsjeća dr Milić, ima nacionalni program za skrining dijabetičke retinopatije.
„Vidjeli smo u našim ambulantama da imamo veliki broj pacijenata sa teškim oštećenjima vida kao posljedicu dijabetesa. Trenutno više od 200 ljudi prima anti VEGF injekcije koje služe za stabilizaciju promjena na očnom dnu uzrokovane šećerom. Broj je zapanjujuće veliki u odnosu na broj naše populacije, što je pokazatelj da imamo veliki broj dijabetičara koji su metabolički nekontrolisani, ne idu redovno na preglede jer su i termini popunjeni za oftamološku ambulantu“, pojašnjava.

Prepoznavši taj problem, priča, došli su na ideju da, po uzoru na skandinavske zemlje, naprave skrining centar za dijabetičku retinopatiju gdje će svaki dijabetičar u Nikšiću moći doći na snimanje očnog dna na specijalizovanoj fundus kameri, koju su dobili uz pomoć donacije NVO Socijalna pravda iz Nikšiča. Jedna beogradska firma ustupila im je softver za analizu takvih fotografija, kojima mogu pristupiti bilo gdje da se nalaze i izvršiti analizu.
„Prednost tog skrininga je što snimanje traje jako kratko, nema zadržava u ambulanti i za dan možemo slikati veliki broj pacijenata. Tako se otvaraju novi termini za pacijente koji do sada nisu mogli da dođu na klasični oftamološki pregled, pa u ranom stadijumu bolesti otkrivamo promjene i možemo da ih tretiramo. Istovremeno oslobađamo termine i za klasične ambulantne preglede da bi pacijenti koji imaju značajan oftamološki problem, bilo da je glaukom, katarakta ili i neke druge ozbiljne promjene, mogli doći do ljekara“, ukazuje.
Prema njegovim riječima, pacijenti se na taj način izmještaju iz ambulanti.
„Ako pacijent nema promjena uzrokovanih dijabetesom može na ponovni pregled doći za godinu – dvije. Dok sa ozbiljnim promjenama moraju imati preglede na mjesec, tri, šest, a ne mogu doći do nas. I to je suština – da na vrijeme otkrijemo bolest i oslobodimo termine za pacijente koji zahtijevaju veliku posvećenost“, kaže dr Milić i najavljuje odlazak na usavršavanje dvoje kolega u Klinički centar u Ljubljani i povezivanje sa ljekarima, i u Srbiji, i regionu, kako bi i oni mogli da pogledaju ovdašnje pacijente. „Imamo lijepu saradnju i spremni su da nam pomognu u slučajevima koji su nam nejasni ili ne možemo samostalno da ih riješimo. To omogućava telemedicina na daljinu, da uvijek možete da pristupite podacima i lako se konsultujete sa kolegama sa više iskustva“.
A kolika je to prednost ilustruje činjenicom da takav pregled pacijenti dobijaju besplatno o trošku osiguranja, dok im program omogućava da mogu lakše pratiti podatke i napraviti registar dijabetičke retinopatije gdje mogu lakše procjenjivati kako su liječeni njihovi pacijenti.
Značaj tog pilot projekta odslikava i podatak da je Svjetska zdravstvena organizacija godinama unazad prepoznala dijabetičku retinopatiju kao problem od javnog društvenog interesa jer pogađa mlađu, radno aktivnu populaciju, a troškovi liječenja i radna ograničenost predstavljaju veliki izazov za društvo.
I dalje liste čekanja za operacije katarakte
Više nije vijest da se liste čekanja za operaciju katarakte na nikšićkom Oftamološkom odjeljenju iz dana u dan – pune. Čulo se za umijeće i preciznost dr Milića i sve više pacijenata zainteresovano je za tu operaciju.
„Liste čekanja se, na žalost, povećavaju. Dominantno su to ljudi sa područja Nikšića, ali imamo i pacijenata iz cijele Crne Gore, prvenstveno iz primorskih i sjevernih opština, što doživljavamo kao potvrdu kvaliteta rada u našoj ustanovi“, kaže dr Milić.
Pred Novu godinu uspjeli su da listu čekanja smanje sa 900 na oko 700 imena pacijenta.
„Dominantno su pacijenti sa veoma teškim oštećenjima vida kao posledica prisustva katarakte na oba oka. Ti pacijenti imaju prioritet kako bi, makar, jedno oko operativno završili. Operišemo sve što je hitno, vidno ugrožavajuće i ne čeka se duže od 15 do najviše mjesec dana, zavisno od procjene tokom pregleda i stanja na oku. Ostale liste čekanja su zanemarljive u odnosu na čekanje operacije katarakte. Kada je riječ o ostalim operativnim zahvatima obično se obave za oko dva mjeseca“, navodi Milić.
Svakodnevno rade na smanjenju listi, ali dr Milić jedini za sada radi te operacije, dok ne počnu i dvoje mladih doktora.
Na oftamologiji, koja i dalje funkcioniše u impromizovanim uslovima kada je riječ o smještajnim kapacitetima, se nadaju da će ove godine riješiti taj problem, tim prije što planiraju da opreme i savremenu operacionu salu, koja će biti na samom odjeljenju. Time bi povećali kapacitete i imali salu na raspolaganju, kažu, svih pet radnih dana, čime će se i liste čekanja smanjiti.
L.P.











