Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge saopštio je da je zbog, kako navode, kontinuiranog emitovanja sadržaja kojima se vrijeđa dostojanstvo crnogorskog naroda, negira crnogorski nacionalni identitet, podstiče govor mržnje i diskriminacija, te vrijeđa dostojanstvo građana i institucija Crne Gore, donio odluku o ograničavanju prijema i reemitovanja cjelokupnog programa „Informer TV“ na teritoriji Crne Gore na period od šest mjeseci.
Savjet je, istovremeno, pokrenuo postupke protiv televizija ADRIA i PRVA zbog emitovanja dokumentarnog filma “Referendum – priča o izmišljenoj slobodi”.
Indikativno je da je odluka Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge donijeta nakon što su na taj potez pozvali Demokratska partija socijalista i Evropski savez, što ostavlja prostor za sumnju da se radi o postupanju po partijskoj direktivi. Odluka Savjeta predstavlja i zaobilaženje Ustava Crne Gore koji jasno propisuje da je zabranjena cenzura, te da se medijski sadržaj može ograničiti ili zabraniti samo na osnovu pravosnažne sudske odluke.
U Članu 50. Ustava Crne Gore jasno je navedeno: “Nadležni sud može spriječiti širenje informacija i ideja putem sredstava javnog obavještavanja samo ako je to neophodno radi – sprječavanja pozivanja na nasilno rušenje Ustavom utvrđenog poretka, očuvanja teritorijalnog integriteta Crne Gore, sprječavanja propagiranja rata ili podstrekavanja na nasilje ili vršenje krivičnog djela, te sprječavanja propagiranja rasne, nacionalne i vjerske mržnje ili diskriminacije”.
Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge je uzeo u svoje ruke nadležnost suda i presudio medijima.
S druge strane, lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović kazao je da šta god da je rečeno u dokumentarcu “Referendum – priča o izmišljenoj slobodi” manje je strašno od izjave počasnog predsjednika DPS-a Mila Đukanovića da će “nekima biti tijesna Crna Gora”. Prema njegovim riječima, istovremeno je krenuo i napad na televizije ADRIA i PRVA zbog prenošenje tog dokumentarca o referendumu 2006. godine.
“Nemojte zamjeriti ali dokumentarac nisam gledao, a iz prepričane verzije čujem da se “prijetilo” novim referendumom? Potencijalni novi referendum, međutim, ne može biti prijetnja, jer se radi o ustavnoj mogućnosti”, ukazao je Danilović











