Kako su saopštili iz Glavnog grada, polazeći od ustavne garancije da je osnovno obrazovanje obavezno i besplatno, Fana Delija nastojala je da odgovornima u institucijama približi romsku i egipćansku zajednicu, kao i brojne izazove koji prate obrazovanje djece iz ovih etničkih zajednica.
“U knjizi ukazuje da bez obrazovanja nema izlaska iz siromaštva, suzbijanja diskriminacije niti stvarne društvene integracije. Oni koji kreiraju i sprovode obrazovne i socijalne politike imaju odgovornost da nijedno dijete ne napusti školovanje. Na njima je i obaveza da ublaže postojeće i spriječe buduće oblike društvene dezintegracije”, navodi se u saopštenju.
Predgovor, u formi autorskog teksta, potpisuje Stefan Vešović, sekretar Sekretarijata za socijalno staranje Glavnog grada Podgorice.
“On prevazilaženje političke polarizacije vidi kao dodatnu i jedinstvenu priliku za unapređenje socijalne inkluzije marginalizovanih zajednica. Vešović ističe da je na političkoj sceni sve prisutniji konsenzus, naročito kada je riječ o ljudskim pravima, životnom standardu i kvalitetu života, bezbjednosti i evropskim integracijama.
“Transformacija ranijih političkih neprijateljstava, političke nepromišljenosti i brzopletosti, uz sve prisutnije pozitivnije stavove jednih prema drugima, jačanje međusobne povezanosti, prepoznavanje sličnosti i osjećaja pripadnosti postaju naša snaga. To pruža osnov da se solidarno okrenemo onima koji su i dalje na marginama društva i kojima su potrebne inkluzivne politike i rješenja koja će doprinijeti punoj jednakosti Roma i Egipćana u pravima i mogućnostima”, naveo je Vešović.
Objedinjena naučna saznanja i lično iskustvo
Autorka, mr Fana Delija, diplomirana pedagoškinja, pripadnica je egipćanske zajednice u Crnoj Gori. U svom radu objedinila je naučna saznanja i autentično lično iskustvo iz obrazovnog procesa, dajući vrijedan doprinos razvoju obrazovnih i socijalnih politika koje uvažavaju rodnu i društvenu dimenziju, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou.
Knjiga je objavljena u okviru biblioteke „Društvena kohezija“, koju je pokrenula zamjenica gradonačelnika Glavnog grada, Nađa Ljiljanić, s ciljem praćenja implementacije Povelje o društvenoj koheziji.
Recenzenti knjige su prof. dr Saša Milić, redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Slavko Milić, magistar javnog prava i magistar pedagogije, i Đorđije R. Radulović, psiholog iz Sarajeva.
“Objavljivanjem ove knjige Glavni grad Podgorica pridružuje se obilježavanju Evropskog dana sjećanja na genocid nad Romima u Drugom svjetskom ratu, s ciljem očuvanja kulture sjećanja, boljeg razumijevanja posljedica ovog zločina i sprečavanja svakog oblika rasne diskriminacije i netrpeljivosti u Podgorici i Crnoj Gori”, zaključuje se u saopštenju.











