Organizatori poručuju da budemo više odgovorni prema prirodi

U akciji čišćenja parka Orjen povodom Dana planete prikupljene tri tone smeća

Povodom Dana planete zemlje koji se obilježava 22.aprila, na Vrbanju je u organizaciji Agencije za zaštitu i razvoj Orjena, Sekretarijata za ekologiju i energetsku efikasnost i organizacije Green Adriatic održana akcija čišćenja. Prikupljeno je oko tri tone raznog otpada, što kako navode organizatori predstavlja crveni alarm za podizanje nivoa ekološke svijesti.
Foto: RTHN

Cilj obilježavanja Dana planete zemlje, naknadno organizovana akcija čišćenja na Vrbanju, je jačanje svijesti o problemima zagađenja i uništavanja prirodnih resursa, ali i podsticanje konkretnih akcija za njihovu zaštitu.

Najbolje što čovjek može da da od sebe je da očisti planetu od smeća, kazao je vd direktor Agencije za izgradnju i razvoj Orjena, Predrag Spasojević, koji je istakao da kroz Park prirode mapiraju sve zone gdje ima smeća i materijala koji na pripadaju pririodi.

“Zadovoljni smo rezultatima, ali uopšte nismo zadovoljni što je količina smeća ovolika. Najbolje bi bilo da mi danas nismo ovdje bili, nego da smo radili nešto drugo, pametnije. Iskoristio bih ovu medijsku priliku da pozovem građane da ne rade ovakve stvari. Kao što vidite, ova količina smeća se neće ukloniti sama. Znate da  gradska čistoća nema baš toliko kapaciteta da može da stigne sve. Mnogo zavisi od nas samih. Ako mi budemo odgovorni, biće nam ljepše i čistije i zdravije”, podsjetio je Spasojević.

Vd sekretar za ekologiju i energetsku efikasnost, Miloš Knežević, zadovoljan je odazivom, ali iznenađen količinom smeća koji su zatekli na Orjenu. On ističe da građani treba da se edukuju više o samom očuvanju prirode.

“Ja bih svakako poručio građanima da vode računa i prijavljuju. Ovo se ne bi desilo da je neko prijavio. Trebali bi da imamo svijest o čistpoći prirode, njenoj zaštiti, zaštiti vazduha i  vode. Sve to zavisi isključivo od nas i moramo da se edukujemo u tom pravcu”, kazao je Knežević.

Čista priroda, voda i zemlja  osnov su zdravlja ljudi, istakla je Azalea Zaharova iz Green Adriatic-a.

“Nadam se da nas gledaju i čuju ljudi koji bacaju smeće i baš bih im htjela poručiti da ne bacaju,jer priroda je naše zdravlje. Sve što se baci ovdje, to ide sa vodom u more, a sa kišom vraća se kod nas. Mi na kraju pijemo takvu vodu, a zahtijevamo da budemo zdravi”, kazala je Zaharova.

Učenici SMŠ Ivan Goran Kovačić, polaznici Ekološke sekcije pod mentorstvom profesorice biologije, Jovane Tatalović, takođe su prisustvovali akciji čišćenja i istakli su da je akcija izuzetno uspješna.

Jedna od učenika, Elena Krivokapić, prvi put učestvuje u čišćenju prirode.

“Danas smo se okupili ovdje povodom čišćenja Parka prirode „Orjen“. To smo trebali da obilježimo 22. aprila, međutim zbog vremenskih uslova nismo mogli tada, pa smo danas, u ponedjeljak, 27. aprila, došli da čistimo prirodu”, rekla je ona.

Skorije, u okviru Sekretarijata za ekologiju i energetsku efikasnot, planirane su i druge aktivnosti  povodom dana planete Zemlje.

“Mi smo za Dan planete Zemlje pripremili čišćenje podmorja, od rijeke Sutorine, Topaljskog zaliva i komplet rivijere do Kamenara. Raspisan je tender i obezbijeđeno je 50.000 iz budžeta Opštine Herceg Novi”, kazao je on.

Tokom akcije, napunjena su skoro tri kamiona otpada, odnosno tri tone smeća. Organizatori poručuju da budemo više odgovorni prema prirodi, i da svaki vid vandalizma mora da se prijavi kako bi se sačuvala „pluća“ grada.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
u višem sudu u podgorici nastavljeno suđenje navodnim švercerima cigareta

Perić: Nakon hapšenja su mi prijetili “betoniranjem” u Spužu ako ne potvrdim sve za Stanaje

Odbacujući optužbe da je član navodne kriminalne grupe koju su, tvrde u Specijalnom državnom tužilaštvu, formirali bivši policijski i službenik...
13:50
presuda sutkinje višeg suda u podgorici vesne kovačević

Ubistvo Šćepana Roganovića: Mili Bajramović osuđen na 40 godina zatvora

Presudu je izrekla sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević pred čijim tročlanim vijećem se vodio postupak protiv kriminalne grupe...
14:18
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10