NVO Dijabetes Ekipa – Dob

Za bolji život s dijabetesom: Vrijeme da pumpa i senzor postanu standard, ne luksuz

U organizaciji NVO Dijabetes Ekipa – Dob, u Podgorici je 13. aprila održana prezentacija najnovijih Medtrum uređaja za upravljanje dijabetesom: CGM S9 senzor za kontinuirano mjerenje glukoze i insulinska pumpa TouchCare NANO. Ovaj događaj okupio je osobe sa dijabetesom, roditelje, ljekare i farmaceute sa jednim zajedničkim ciljem – približiti savremene tehnologije onima kojima su najpotrebnije.
FOTO: Privatna arhiva

O novim tehnologijama, kako one pomažu osoboljelima od dijabetesa govorio je Emir Muzurović, internista endokrinolog, dok je o važnosti podrške oboljelima govorila glavna sestra Endokrinologije Kliničkog centra Crne Gore Sanja Minić.

Medtrum je predstavio senzor za kontiunirano mjerenje CGM S9, insulinsku pumpu TouchCare Nano i NANO CGS, dok je Medronic-6 predstavio Guardian 4 Stand Alone, i insulinsku pumpu Medtronic od 740 i 760 grama, kao i Sibionics GS1 senzor.

U fokusu je bio Medtrum TouchCare® NANO A8 sistem, prva bežna (bezkaterterska) insulinska pumpa sa integrisanim senzorom, koja omogućava potpuno automatizovanu terapiju zahvaljujući naprednoj APGO® tehnologiji.

Sistem uključuje prediktivno isključivanje inzulina pri niskom šećeru (LOW Glucose Suspend), automatski režim rada (Auto Mode) – uključujući bazalnu dozu i korektivne boluse, auto bolus za obroke (Auto Meal Handling), potpuno upravljanje pumpom putem pametnog telefona – bez dodatnih uređaja.

Ono što čini razliku jeste upravo istovremena upotreba pumpe i senzora – jer samo kao tim oni mogu pružiti potpunu, personalizovanu i sigurnu terapiju. Samo senzor bez pumpe ne može ispraviti visoke vrijednosti, a pumpa bez senzora ne može pravovremeno reagovati na nagle promjene. Zajedno, oni čine zatvorenu petlju – automatizovan sistem koji vodi ka stabilnijem šećeru, manje stresa i većoj slobodi.

Nažalost, u Crnoj Gori i dalje nije svima oboljelim od dijabetesa omogućeno sistemsko i ravnopravno obezbjeđenje ove kombinovane terapije.

Zato je od izuzetne važnosti da se glas zajednice čuje – kako bi se obezbijedila dostupnost savremene njege za sve koji žive sa dijabetesom.

Ova prezentacija je samo prvi korak i projekat u ovoj godini koji treba sa nekim budućim projektima da edukuje i informiše pacijente sa dijabetesom tipa jedan kako bi probudili zainteresovanost za prevenciju komplikacija koje dijabetes donosi a sve to uz podršku ljekara, zdravstvenih institucija i farmaceutskih kuća.

Vrijeme je da pumpa i senzor postanu standard, a ne luksuz.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
ODGOĐENO SUĐENJE SUSPENDOVANIM POLICAJCIMA koji su OPTUŽENI ZA TORTURU

Lazović i Raičević u petak pred sudom

U petak, 19. juna, najavio je sudija Ilija Radulović pred kojim se vodi postupak, tužilaštvo, optuženi i njihovi branioci, trebalo...
11:45
još nije odlučeno o žalbi tužilaštva na presudu kojom su oslobođeni svi optuženi za obijanje depoa višeg suda u podgorici

Ni krivaca, ni nalogodavaca – “Tunel” stigao u Bijelo Polje

"Nadam se da će odluka biti donijeta prije odmora“, kazala je portalu Adria portparolka te bjelopoljske sudske institucije, sutkinja Sanja...
08:00
Odluka sudije višeg suda u podgorici Amira Đokaja

PRVA PRESUDA odbjeglom policajcu: Ljubo Milović osuđen na četiri godine zatvora, Marko Novaković na sedam

To je ujedno prva presuda odbjeglom Miloviću protiv kojeg se u Višem sudu u Podgorici vodi više postupaka. Sudija Đokaj je...
14:02
tužilaštvo izviđa tenderski postupak u državnoj kompaniji

SDT za ADRIU: Formiran predmet nakon tvrdnji Milana Kneževića o korupciji u poslu sa koncesijama za aerodrome

Knežević je ranije naveo da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića. “Dugoročno posmatrano, to...
12:01