Kako je saopšteno iz Vlade, cilj donošenja zakona je uspostavljanje efikasnog sistema robnih rezervi koji će omogućiti pravovremeno reagovanje u slučaju poremećaja na tržištu, prirodnih nepogoda, vanrednih situacija, epidemija ili drugih kriza, kako bi se obezbijedilo nesmetano snabdijevanje stanovništva osnovnim životnim namirnicama i drugim proizvodima od strateškog značaja.
“Predloženim rješenjima predviđeno je formiranje rezervi hrane, ljekova, medicinskih sredstava, opreme za zaštitu i spašavanje, kao i drugih strateških sirovina i materijala, uz uspostavljanje odgovarajućih skladišnih kapaciteta i trogodišnjih programa kojima će se definisati vrste, količine i način upravljanja robnim rezervama. U diskusiji je naglašeno da je donošenje ovog zakona od posebnog značaja imajući u vidu da Crna Gora u velikoj mjeri zavisi od uvoza. Uspostavljanjem funkcionalnog sistema robnih rezervi jača se prehrambena i nacionalna bezbjednost, povećava otpornost države na krizne situacije i obezbjeđuje sigurnije i stabilnije snabdijevanje građana u vanrednim okolnostima”, navode.











