Potpisivanjem memoranduma o saradnji, strane su izjavile svoju posvećenost dosljednom zajedničkom radu na razvoju Andrejsale.
Rigina strategija održivog planiranja identifikuje Andrejsalu kao razvojno područje od strateškog značaja za grad, a njenu jedinstvenu lokaciju i vrijednost prepoznao je i investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, vjerujući da je to jedna od najperspektivnijih mogućnosti za urbani razvoj u nordijskim zemljama.
„Investicije su neizbježna komponenta koja omogućava ekonomsku cirkulaciju i život našeg grada i zemlje, zbog čega Riga posebnu pažnju posvećuje privlačenju stranih investitora. Riga nudi širok spektar mogućnosti za ulaganje, u proizvodnji, uslugama i urbani razvoj. Pozdravljamo interesovanje investitora sa bogatim globalnim iskustvom u jednoj od prioritetnih razvojnih oblasti našeg grada, što Andrejsala nesumnjivo jeste“, rekao je Vilnis Kirsis, predsednik Gradskog vijeća Rige.
Objašnjavajući svoj izbor i svrhu investicija, Mohamed Ali Alabar je istakao da Riga zaslužuje zaista sjajan razvoj na obali.
“Grad je metropola Sjevera, smještena na obalama rijeke i na morskoj obali. Radim u razvoju nekretnina 30 godina i u 16 zemalja. A moje iskustvo u tome sugeriše da je ovo jedinstveno mjesto. Moj cilj je da sarađujem sa lokalnim partnerima i da Rigi pružim izvanredan primjer novog urbanog razvoja, uz očuvanje karaktera mjesta, pružajući građanima Rige prostor za život, rad i opuštanje, kao i prostor za posete gostima grada”, rekao je Alabar.
Gradsko vijeće Rige će sarađivati sa investitorom na prioritetima za grad kao što su mobilnost i transport, dostupnost otvorenih prostora i obale Daugave javnosti, proširenje stambenog fonda, razvoj poslovanja, uz pomoć investitora u saradnji sa opštinskim preduzećima i agencijama i promociju Rige kao odlične destinacije za međunarodna preduzeća, investitore i turiste.
Kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata planira da razvije područje od približno 57 hektara kao multifunkcionalni prostor, proširujući stambeni fond grada sa više od 6500 stanova, izgradnju novog putničkog terminala u morskoj luci Riga, stvaranje širokih mogućnosti za poslovanje i kulturu, poboljšanje otvorenih javnih površina i obnovu obale Daugave kao šetalište dostupno lokalnim stanovnicima.
Planirani projekti trebalo bi da budu realizovani u narednih 10-15 godina, ulažući ukupno više od tri milijarde eura u razvoj naselja Andrejsala. Rad na projektima će se odvijati u više faza, od kojih je prva već počela.











