Nedopustivo je, kako ističe, da vatrogasci, koji ulaze u vatru dok se drugi iz nje sklanjaju, za tako odgovoran i opasan posao primaju plate od kojih jedva mogu dostojanstveno da žive i izdržavaju svoje porodice.
“Posao vatrogasca ne traje samo dva mjeseca tokom ljetnje požarne sezone. Mi smo na raspolaganju građanima tokom cijele godine: intervenišemo u saobraćajnim nesrećama, tragamo za utopljenicima, izvlačimo ljude iz snijega, reagujemo prilikom poplava, tehničkih intervencija i požara u zatvorenim prostorima. Svaki poziv može značiti borbu za nečiji život, ali i rizik po naš sopstveni”, istakao je Jancer.
Zato poziva Vladu Crne Gore i nadležne institucije da se konačno ozbiljno uključe u rješavanje statusa vatrogasaca-spasilaca.
“Potrebno je sistemski povećati zarade, obezbijediti savremenu opremu, bolje uslove rada, odgovarajuće beneficije i sigurnost za naše porodice. Ne tražimo privilegije. Tražimo da država poštuje težinu, odgovornost i rizik našeg poziva. Vatrogasaca se ne smijemo sjetiti samo kada buknu požari i kada je građanima potrebna naša pomoć. Država mora stati iza ljudi koji su spremni da, u najtežim trenucima, stanu ispred vatre i svake druge opasnosti”, naglasio je on.











