Govoreći o istorijskom kontekstu, Milatović je podsjetio da Crna Gora ove godine obilježava dvadeset godina od obnove nezavisnosti, dok će 2028. obilježiti jubilej 150 godina od međunarodnog priznanja na Berlinskom kongresu, što nameće dodatnu odgovornost za konkretne rezultate i evropsku budućnost.
„Patriotizam nema druge mjere osim one koja se zasniva na obrazovanju, marljivom radu i poštovanju zakona“, kazao je predsjednik.
Istakao je potrebu za obrazovnom politikom usklađenom sa tržištem rada, ekonomskom politikom održivog razvoja, jakim institucijama vladavine prava, kulturnom politikom koja njeguje raznolikost, energetskom održivošću, reindustrijalizacijom i digitalnom transformacijom kao stubovima razvoja u narednoj deceniji.
Milatović je pozvao akademsku zajednicu da publikaciju pretvori u platformu za kontinuirano djelovanje.
„Pozivam vas da ova publikacija ne bude konačan doprinos Univerziteta razvoju Crne Gore, već temelj za dalje aktivno obrazovno i društveno djelovanje. Na tom putu u predsjedniku Crne Gore, imate pouzdanog i odgovornog partnera”, poručio je.





















