Navodi da ovakvi postupci nijesu samo udar na nju kao profesionalca, već na pravo cijelog društva da zna istinu o organizovanom kriminalu i njegovoj povezanosti sa sistemom u Crnoj Gori.
“Podnošenje prijave protiv Jelene Jovanović još je jedan pokazatelj da, umjesto da na udaru budu oni koji godinama održavaju veze i poslove sa organizovanim kriminalom, meta postaju oni koji imaju hrabrosti da o tome govore, pišu i preduzimaju konkretne mjere. To je, nažalost, obrazac koji predugo gledamo od raznih aktera na crnogorskoj društvenoj pozornici- da se pritisci ne vrše na kriminalce, nego na one koji te kriminalce i kriminal raskrinkavaju”, navela je Vojinović.
Dodaje da niko ne treba da se zavarava da je i ovo slučaj bez političke pozadine. Već je, pojašnjava, potpuno jasno da ovakvi postupci dolaze iz istih onih krugova koji se ovih dana najglasnije protive vetingu u sektoru bezbjednosti.
“Zašto? Zato što znaju da će veting ogoliti sve ono što su godinama pokušavali da sakriju, njihove veze, njihove dilove i njihovu moć koju su crpili iz nazakonitih i nečasnih radnji i poslova. Prijava protiv Jelene Jovanović šalje poruku svima – i novinarima, i policajcima, i tužiocima, i političarima– da će svako ko se bori protiv kriminala postati meta. Ali ove prijave govore više o njima nego o onima koje žele da uplaše. One pokazuju da se kriminal boji istine, da se boji vetinga i da se boji slobodnih ljudi”, smatra poslanica Demokrata.
Upravo je zato ovaj slučaj, kako tvrdi, još jedan dokaz da bez temeljne i odlučne borbe protiv organizovanog kriminala, i bez ljudi koji su spremni da jasno i glasno pišu o svim protivpravnim uticajima koje organizovani kriminal ima na sistem, Crna Gora neće moći da se oslobodi nasljeđa zarobljene države.
“Ako su policija i druge institucije bezbjednosti decenijama služile da sakriju u svojim redovima one koji štite i rade za mafiju, umjesto za građane, onda je jasno da se bez temeljnog pročišćenja tih struktura ne može graditi ni povjerenje, ni pravda, ni sigurnost. Podrška Jeleni Jovanović u ovom trenutku je potvrda da želimo zajedno, sa hrabrim, profesionalnim i slobodnim novinarima, da gradimo Crnu Goru u kojoj će odgovarati oni koji čine suprotno njenim zakonima i interesima, a ne onu u kojoj će kriminal goniti one koji se protiv njega bore.I zato ćemo stajati uz sve koji bore za vladavinu prava i koji plaćaju cijenu hrabrosti”, zaključila je Vojinović.











