"hiljade ljudi na koncertima ponovo postaju Jugosloveni - bar na jednu noć"

Njemački list: Jugoslavija živi tamo gdje Bijelo dugme svira

Na koncertima Bregovića i ekipe, hiljade ljudi ponovo postaju Jugosloveni – bar na jednu noć, piše njemačka štampa nakon koncerta koji je Bijelo dugme održalo u subotu 29. novembra u Diseldorfu.
Foto: Media Biro (Arhiva)

Za mnoge ljude sa Balkana Jugoslavija je „više od zbira malih, međusobno suprotstavljenih državica“, piše njemački list Kelner štat ancajger i konstatuje: „Na Balkanu ima vatrenih nacionalista, ali ima i onih koji žale za svojom mladošću u velikoj, ujedinjenoj Jugoslaviji.“

“Melodiju te tuge niko bolje ne simbolizuje od Bijelog dugmeta“, navodi autor članka koji je prisustvovao koncertu. Nastup je, piše, „vratio 4.000 uglavnom balkanskih fanova u mješavinu nostalgije, sjećanja na dobra stara vremena i prvu ljubav pod suncem Jugoslavije“.

“Bregović – otjelotvorenje Jugoslavije”

Goran Bregović, vođa grupe osnovane 1974, otjelotvorenje je ujedinjene Jugoslaviju kao malo ko, ocjenjuje Kelner štat ancajger. Otac mu je Hrvat, majka Srpkinja, supruga Bošnjakinja – a on se do danas izjašnjava kao Jugosloven.

List pojašnjava njemačkim čitaocima i da je Bijelo dugme, kao najpopularniji bend socijalističke države, sedamdesetih i osamdesetih punio stadione, a mediji su to tada zvali „dugmemanija“.

Ali, dok su njegovi zemljaci – Srbi, Hrvati i Bošnjaci – pucali jedni na druge, Bregović je živio na bezbjednom – u Parizu – i stanovnici njegovog rodnog Sarajeva, koje je bilo u opsadi, to su mu zamjerili, navodi se u članku.

„Da li bi zaista bilo smislenije svakodnevno stajati u redu za vodu i drhtati pod kišom granata, umjesto pokušavati da se izraze osjećanja kroz muziku? Ja sam muzičar“, rekao je Bregović u jednom intervjuu“, a prenosi njemački list.

Glasno, melanholično i pomalo sladunjavo

Nakon ratova, bend je ponovo počeo da održava koncerte, ali su oni često kritički komentarisani. „Bregović je k**vin sin, ali on je naš k**vin sin“, napisao je nedjeljnik Slobodna Bosna. „To je kompliment na balkanski način“, ocjenjuje Kelner štat ancajger.

Lista navodi da je zvuk Bijelog dugmeta ostao „glasan, melanholičan i pomalo sladunjav“. Ali – „za 4.000 ljudi u dvorani u Diseldorfu najvažnija je ljubav prema njihovoj domovini. Ne prema Hrvatskoj, Bosni ili Srbiji. ’Večeras smo opet Jugosloveni’, kaže posjetilac koncerta Edin Karović, vidno ganut čitavim nizom himni o slomljenom srcu.“

„Jugoslavija živi! Svuda gdje Bijelo dugme puni dvorane“, zaključuje se na kraju u tekstu lista Kelner štat ancajger.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
u višem sudu u podgorici nastavljeno suđenje navodnim švercerima cigareta

Perić: Nakon hapšenja su mi prijetili “betoniranjem” u Spužu ako ne potvrdim sve za Stanaje

Odbacujući optužbe da je član navodne kriminalne grupe koju su, tvrde u Specijalnom državnom tužilaštvu, formirali bivši policijski i službenik...
13:50
presuda sutkinje višeg suda u podgorici vesne kovačević

Ubistvo Šćepana Roganovića: Mili Bajramović osuđen na 40 godina zatvora

Presudu je izrekla sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević pred čijim tročlanim vijećem se vodio postupak protiv kriminalne grupe...
14:18
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10