Prema pisanju Gardijana, on je godinama proizvodio i prodavao falsifikovanu verziju diazepama, koji se koristi za liječenje anksioznosti i grčeva mišića, a njegove operacije bile su vrijedne do 333 miliona eura, sa sjedištem u njegovoj “mirnoj, ruralnoj” kući u Engleskoj.
Porota je Spajbija osudila za zavjeru radi proizvodnje i distribucije droga klase C, posjedovanje vatrenog oružja i municije, kao i za ometanje pravde, a izrečena mu je kazna zatvora od 16 godina i šest mjeseci.
Sud je naveo da je Spajbi novac osvojio 2010. godine, ali je potom učestvovao u plasiranju miliona tableta prerušenih u diazepam.
Utvrđeno je i da je obezbijedio prostor, prilagodio objekte i kupio mašine vrijedne više hiljada funti za proizvodnju droge.
Sudija je prilikom izricanja presude rekao da je Spajbi, “uprkos dobitku na lutriji, nastavio kriminalni život i u godinama kada bi većina ljudi bila u penziji”.
Spajbi je bio jedan od četvorice optuženih, među kojima je i njegov sin Džon Kolin Spajbi, za koje je policija navela da su činili organizovanu kriminalnu grupu sa industrijskom proizvodnjom droge i nabavkom oružja.
Njegov sin, Džon Kolin (37), takođe je bio umiješan u kartel i osuđen je na devet godina zatvora.
Tokom suđenja sud je više puta isticao razmjere operacije, navodeći da je riječ o “najvećoj proizvodnji ove vrste droge koju je policija ikada otkrila”.


















