Odluka usvojena jednoglasno

Škola u Hrvatskoj zabranila vještačke nokte, šminku, energetska i gazirana pića: “Gospodine, imate vremena da trujete svoje dijete popodne”

U Osnovnoj školi Vrgorac u Hrvatskoj na snagu je stupio novi pravilnik kojim je učenicima zabranjeno korišćenje mobilnih telefona i pametnih satova kako tokom časova, tako i za vrijeme odmora. Zabranjeni su i nadograđeni nokti, kao i šminka, a već zabranjenim energetskim pićima sada su se pridružili i gazirani sokovi. Odluka je na Savjetu roditelja i učenika usvojena jednoglasno.
Ilustracija, foto: Freepik

Prije nastave, djeca viših razreda su u obavezi da svoje uređaje ostave u ormariće, gdje ostaju do kraja nastavnog dana, čak i tokom odmora. Učenici nižih razreda mogu ih držati u rančevima, ali isključivo ugašene, prenosi RTL Danas.

Izuzetak su učenici s hroničnim bolestima, koji svoje telefone smiju da koriste po potrebi. Svim učenicima koji iz neopravdanih razloga budu koristili mobilni telefon, on će biti oduzet. Učenici su, čini se, više nego zadovoljni.

“Definitivno se vidjelo danas na odmoru. Više smo pričali, bilo nam je zabavnije i na času smo se više uživjeli, nismo se osvrtali na telefon i na to koliko je sati”, rekla je Eni Dropulić, učenica 7. razreda za RTL Danas.

Kad je riječ o zabrani šminkanja, Eni je istakla da nekima smeta jer ‘treba prekriti poneku bubuljicu’, dok je zabrana vještačkih noktiju izazvala manje rasprava.

Učenici OŠ Vrgorac od prošle godine u školi ne smiju da konzumiraju energetska pića, a zabrana je sada proširena i na gazirane sokove. Razlozi su zdravstvene prirode, mada nisu svi roditelji bili oduševljeni ovom idejom.

“Uvijek imate pojedince koji se protive jednom, drugom, trećem. Evo mene je konkretno jedan roditelj pitao ‘zašto moje dijete ne smije da pije gazirani sok unutar škole’? Ja sam mu rekao: ’gospodine, imate vi vremena popodne da trujete svoje dijete’. Svako će se pobuniti na neku odluku koliko god ona bila dobra ili loša. Mi smatramo da radimo u dobroj vjeri i od toga nećemo odstupiti”, objasnio je direktor Krešimir Kuran za RTL Danas.

Zapravo se na taj način želi djelovati preventivno.

“Želimo da razvijamo zdrave obrasce ponašanja kod učenika. Ovo nije zapravo isključiva strategija, nego samo dio strategije koju škola sprovodi po tom pitanju”, istakla je Matea Mihaljević, predstavnica u Savjetu roditelja OŠ Vrgorac, za RTL Danas, a direktor Kuran dodao je da već primjećuje da je komunikacija između učenika bolja otkako nemaju pristup telefonima.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
presuda sutkinje višeg suda u podgorici vesne kovačević

Ubistvo Šćepana Roganovića: Mili Bajramović osuđen na 40 godina zatvora

Presudu je izrekla sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević pred čijim tročlanim vijećem se vodio postupak protiv kriminalne grupe...
14:18
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10
NAJBOLJA SPORTISTKINJA CRNE GORE ZA 2025. GOŠĆA EMISIJE "DRUGA STRANA MEDALJE"

VIDEO – Berišaj za ADRIU: Olimpijske igre su moj san

Otkad zna za tekvondo, kaže, prati najveće olimpijske i svjetske prvake. Jedan od njenih idola je Milica Mandić, dvostruka olimpijska prvakinja...
07:00