foto: unsplash
Pregledi: 0
test naučnika

Teretane za svinje u Njemačkoj: Traku za trčanje aktiviraju njuškom

Umjesto da budu u svinjcu i dosađuju se, svinje u Institutu za biologiju domaćih životinja u Damerstorfu kod Rostoka u Njemačkoj sada imaju priliku da same treniraju.
Izvor:
Agencije
| 02-09-2025 21:21:12
[echo_view_count]
podijelite:

Naučnici testiraju inovativni koncept: dobrovoljni trening na transportnoj traci, koji poboljšava njihovu kondiciju i opšte zdravlje.

Specijalni senzori bilježe otkucaje srca, disanje i nivo opterećenja tokom vježbanja, a rezultati pokazuju da se svinje u velikoj mjeri razlikuju – neke su prave “atlete”, dok su druge znatno pasivnije.

Životinje aktiviraju traku pritiskom na dugme njuškama, a u budućnosti bi mogle same da otvaraju i vrata uređaja.

Kada žele da prestanu, svinje mogu da zaustave traku ili da izađu pomoću svjetlosne barijere. Sve se odvija dobrovoljno, bez ikakve prisile, prenosi Kurir.

Istraživači vjeruju da ovakav način kretanja može značajno doprinjeti boljem zdravlju životinja.

Pored toga, automatski sistem nadzora mogao bi farmerima da pomogne u ranom otkrivanju bolesti, dok se kao dodatna prednost pominje i poboljšan kvalitet mesa.

Trenutno je ovo eksperimentalni projekat, ali ako se pokaže uspješnim, “teretane za svinje” mogle bi postati standard u modernom stočarstvu.

POVEZANE VIJESTI
IZDVAJAMO
EKONOMIJA
dodatno pozicioniranje Crne Gore na svjetskoj turističkoj mapi

NTO prvi put u kampanji sa Warner Bros Discovery: Promotivna kampanja na 40 tržišta

"Učvršćivanje uloge krovne liderske i menadžerske poslovne organizacije"

Pokreće se Asocijacija finansijskih direktora i ESG Asocijacija Crne Gore

u saradnji sa prestižnom Ivey Business School iz Kanade

LEADER obuka za mlade preduzetnike i buduće lidere

Crna Gora kredibilni akter u međunarodnim ekonomskim tokovima

Vuković iz Vašingtona: Snažna međunarodna podrška reformama