zdravlje

Šta se događa vašem tijelu ako ne jedete 24 sata?

Dvadesetčetvoročasovni post poslednjih godina postao je popularan zdravstveni trend, naročito u obliku povremenog posta koji mnogi praktikuju kako bi smršali, poboljšali metaboličko zdravlje ili jednostavno uspostavili veću kontrolu nad prehrambenim navikama,prenosi Index.
foto. Freepik

Ljekari imaju upozorenje

Simulacija objavljena na Jutjubu prikazuje kako tijelo tokom 24 sata postepeno mijenja izvore energije i prilagođava se novim uslovima. Osnovna ideja je jednostavna: kada prestanete da jedete, tijelo za normalno funkcionisanje počinje da koristi energiju koju je već uskladištilo. Ipak, ljekari upozoravaju da post nije čarobno rješenje i da ga ne bi svako trebalo praktikovati bez prethodnog razmišljanja.

Klinika Cleveland navodi da povremeni post nekima može pomoći pri mršavljenju, regulaciji krvnog pritiska i smanjenju insulinske rezistencije, ali naglašava da nije univerzalno rješenje i da efekti i dalje u velikoj mjeri zavise od ukupnog kvaliteta ishrane. Slično ističe i medicinski centar Johns Hopkins, koji navodi da je kod povremenog posta često važnije kada jedete nego šta jedete, te da se sve potencijalne koristi moraju posmatrati u širem kontekstu ishrane i načina života.

Četiri sata posta

Simulacija GrowFit Healtha pokazuje da se već nakon prva četiri sata može pojaviti blag osjećaj gladi. Tijelo završava varenje hrane, što dovodi do pada nivoa insulina. Ubrzo nakon toga počinje da troši uskladišteni šećer kao izvor energije.

Osam sati posta

Nakon osam sati bez hrane nivo šećera u krvi počinje da opada. Telo se tada okreće drugom izvoru energije – glikogenu iz sopstvenih zaliha. U ovoj fazi mnogi ljudi počinju da primjećuju promjene u tome kako se osjećaju.

12 sati posta

Nakon 12 sati tijelo ulazi u stanje blage ketoze. To znači da počinje da proizvodi i koristi ketonska tijela, odnosno da pretvara mast u gorivo. Iako se do ove faze može javiti izraženija glad, Healthline navodi da ovaj proces kod nekih može dovesti do smanjenja apetita i gubitka tjelesne težine, ali i osjećaja umora.

16 sati posta

Nakon 16 sati nastupa značajnija promjena – počinje proces autofagije. Tijelo tada počinje da razgrađuje i “reciklira“ oštećene ćelije i njihove djelove. Prema klinici Cleveland, taj proces može imati brojne zdravstvene koristi, uključujući uklanjanje nefunkcionalnih djelova ćelija i potencijalno smanjenje prisustva virusa i bakterija.

24 sata posta

Nakon 24 sata bez hrane tijelo prelazi u svojevrsni režim “dubinske obnove”. Mast postaje glavni izvor energije, dok se upalni procesi smanjuju, a osjetljivost na insulin poboljšava, što može imati dugoročne zdravstvene koristi.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
saobraćaj u prekidu

Udes na putu Podgorica–Bar, dvije osobe povrijeđene

Do udesa je došlo u čeonom sudaru dva automobila kod željezničke stanice Zeta. [caption id="attachment_650301" align="alignnone" width="900"] Foto: Patrola CG[/caption] Iz OKC...
21:59
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15