Iz Euromosta navode da su zbog osnovane sumnje da pojedine kompanije nezakonito obavljaju djelatnost već podnijeli prijave nadležnim inspekcijama protiv više privrednih društava, uz dostavljenu dokumentaciju i dokaze koji, kako ističu, ukazuju na rad bez zakonom propisanih odobrenja. Prema njihovim navodima, ovakvo poslovanje nanosi štetu državnom budžetu, narušava zakonitost poslovanja i ugrožava životnu sredinu.
“Istovremeno, o svojim saznanjima obavijestili smo i nadležno tužilaštvo, kao i Upravu policije u Bijelom Polju, smatrajući da postoje elementi više krivičnih djela propisanih Krivičnim zakonikom Crne Gore, uključujući i krivična djela protiv životne sredine”, stoji u saopštenju.
Kako navode iz ove organizacije, posebno zabrinjava stanje u opštini Bijelo Polje, gdje, kako ističu, od ukupno šest postrojenja za proizvodnju betona samo jedna kompanija posjeduje rješenje o davanju saglasnosti na elaborat procjene uticaja na životnu sredinu, koje je izdala Opština Bijelo Polje.
“Dodatnu zabrinutost izaziva činjenica da se brojna postrojenja nalaze u neposrednoj blizini rijeka i u osjetljivim prirodnim područjima, gdje posluju bez adekvatne kontrole nadležnih inspekcija, čime se ugrožavaju vodotoci, biodiverzitet i životna sredina u cjelini”, dodaje se.
Prema informacijama kojima raspolaže Euromost, inspektori za vode već su započeli inspekcijske nadzore i, kako navode, utvrdili da pojedina postrojenja ne posjeduju potrebne dozvole, uključujući ni vodne uslove propisane zakonom.
“Zbog toga Euromost poziva Direktorat za inspekcijske poslove Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, kao i nadležne lokalne inspekcije, da hitno postupe po podnesenim prijavama, izvrše detaljan inspekcijski nadzor i donesu rješenja o obustavi rada i zatvaranju svih postrojenja za proizvodnju betona koja posluju bez zakonom propisanih dozvola. Neophodno je uspostaviti punu kontrolu nad radom ovih postrojenja, zaštititi prirodne resurse i osigurati dosljednu primjenu zakona na cijeloj teritoriji sjevera Crne Gore”, zaključuje se u saopštenju.











