Nikad povezaniji, nikad udaljeniji

VIDEO – Pejaković za ADRIU: Otvoren razgovor sve rjeđi, bliskost zamjenjuju ekrani

Iako smo okruženi tehnologijom koja nam omogućava da budemo u stalnom kontaktu, čini se da je iskren i otvoren razgovor među ljudima danas sve rjeđi. Sve češće se problemi ne rješavaju dijalogom, već ostaju prećutani ili odloženi. O tome koliko smo kao društvo izgubili naviku iskrene komunikacije i bliskog odnosa, ekipa ADRIA televizije razgovarala je sa psihološkinjom Adrianom Pejković koja objašnjava kako ova pojava utiče na svakodnevni život i međuljudske odnose.
Ilustracija, Printscreen: YouTube/ADRIA

„Pa meni se čini da nam to fali, jer vi kad vidite ljude, vidite da oni fizički sjede zajedno često na klupama u parkovima, u kafićima i restoranima, ali oni nisu povezani onoliko koliko bi trebalo jer je svako za svojim telefonom. Znači, mi smo fizički i dalje povezani, ali u psihološkom smislu fali nam da preuzmemo odgovornost i da to vrijeme koje provodimo za telefonom ograničimo i da onda stvarno budemo prisutni u razgovoru sa drugima. Kada puno koristimo društvene mreže, internet, vještačku inteligenciju, to nas sve navikava na tip razgovora koji je sa mašinama, a ne sa ljudima koji imaju svoju facijalnu ekspresiju, svoj način povezivanja, koji će možda pružiti i neki otpor u komunikaciji, pa ćemo nešto morati da prevaziđemo… Sve je to nama suviše podilazi, nama se to sviđa, mislimo da je sjajno, a onda mladi ljudi često imaju problem da uživo razgovaraju sa osobom sa kojom su se dopisivali preko društvenih mreža više od pola godine – ne znaju šta da kažu i kako da kažu“, ističe Pejaković.

Adriana Pejković, Printscreen: YouTube/ADRIA

I dok „savršeni“ način život donosi brojne mogućnosti, psihološkinja poručuje da se vratimo starim vrijednostima. Prije mobilnih telefona i društvenih mreža ljudi su više razgovarali, provodili vrijeme zajedno i gradili odnose na drugačiji način. Ističe da je i u određenim zemljama sve izraženija potreba za povratkom tim jednostavnijim i po njenom mišljenju zdravijim navikama.

„Mislim da je u jednoj od zapadnih zemalja pokrenuta inicijativa da djeca u školama opet uče uz pomoć knjiga i svesaka, a ne laptopova i tableta. Dakle, shvatili su da su njihove grafomotorne sposobnosti slabe, da njihov odnos sa čitanjem i koncentracijom nije dobar… I ako u svemu tome iskusimo jako puno negativnih efekata, onda ćemo mi početi da se vraćamo na staro. A to će morati da ide kroz zabrane i preuzimanje odgovornosti – na primjer, kroz zabranu za korišćenje društvenih mreža, jer je to previše uzelo maha. Znači, ljudi pišu, šalju zvučne poruke, ali više ne razgovaraju jer to za njih predstavlja napor. E sad, sve to što je za nas napor slabi našu psihološku muskulaturu. I u jednom trenutku, kad budemo slabi i nepokretljivi u tom smislu, reći ćemo da moramo mijenjati stvari, da se osjećamo deprimirano i da nam treba živ kontakt. Mislim da to ne može da izumre, samo ćemo još morati da vidimo koliko će nam trebati da se vratimo na staro. U mnogim zemljama postoje inicijative gdje su ljudi shvatili da tehnologija ne može da zamijeni ljudski kontakt. Nadam se i optimista sam da će to morati ponovo nekako da zaživi“, dodaje naša sagovornica.

Odbaciti multitasking koji nam remeti pažnju

Iako se stiče utisak da su ljudi danas povezaniji nego ranije, sve su češće dileme o tome koliko su zaista bliski jedni drugima. Ubrzan način života i savremeni obrasci ponašanja otvaraju pitanje da li su se i emocije promijenile, te da li su odnosi postali nestabilniji i podložni promjenama. Pejaković pojašnjava koliko je zapravo prisutan osjećaj usamljenosti i na koji način se on ispoljava.

„Potrebno je da mi u stvari uvidimo da je sve to tržište i da prosto mi ne možemo u tom surovom svijetu da opstanemo, jer ljudi imaju jako puno kontakata, puno ljudi sreću, ali se iznutra osjećaju usamljeno, deprimirano, uplašeno da će biti lako zamijenjeni… I to je sve tržište gdje ljudi razmjenjuju osobine, a to ne može da traje. I to je jedan od razloga zašto mi u modernom svijetu imamo puno mentalnih problema. Čini mi se da bi trebalo da insistiramo na tome da usporimo, zaista razgovaramo, da nema multitaskinga koji nam remeti pažnju, da čitamo knjige i da shvatimo da u jednoj osobi možemo pronaći čitav jedan univerzum. Mislim da ćemo se kad napravimo pun krug vratiti na to“, naglašava psihološkinja.

Možda je najveći paradoks današnjeg vremena to što nikada nismo bili povezaniji, a nikada usamljeniji. U svijetu poruka, društvenih mreža i stalne dostupnosti, zaboravljamo ono najjednostavnije – da pitamo nekoga kako je i da zaista saslušamo odgovor.

Ljudi se danas sve više udaljavaju jedni od drugih, a bliskost polako zamjenjuju tišina, ekrani i užurban život.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
saobraćaj u prekidu

Udes na putu Podgorica–Bar, dvije osobe povrijeđene

Do udesa je došlo u čeonom sudaru dva automobila kod željezničke stanice Zeta. [caption id="attachment_650301" align="alignnone" width="900"] Foto: Patrola CG[/caption] Iz OKC...
21:59
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15