Komnenović objavio

Postavljen kamen temeljac za crkvu u Tivtu

Ponosan što je upravo u vrijeme mog mandata, nakon više decenija, postavljen kamen temeljac za crkvu Svetih Sergija i Vakha u tivatskom naselju Brda, saopštio je predsjednik te opštine Željko Komnenović.
foto: Mitropolija

“Ovaj važan događaj predstavlja novi doprinos duhovnom i kulturnom životu našeg grada. Neka ova crkva bude mjesto okupljanja, molitve i zajedništva za buduće generacije”, naveo je on.

 

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikiije izrazio je posebnu radost zbog odluke da se ovaj hram posveti Sv. Sergiju i Vakhu i to iz dva razloga.

“Kao prvi razlog je naveo to što u okolini ovoga mjesta živi dosta prezimena iz jednog starog, jakog srpskog korijena koji proslavljaju Svetoga Sergija i Vakha kroz vjekove kao svoju krsnu slavu. Postoji i divno predanje da su, kada su se doselili u ovo mjesto, uz pomoć prevlačkih monaha, podigli sebi crkvu gdje će se Bogu moliti, i tako se zavjetovali svojoj svetoj pravoslavnoj vjeri. Drugi razlog je što ovaj hram podsjeća na veliku svetinju iz naše istorije, još iz prednemanjićkoga doba – na manastir Svetoga Sergija i Vakha na rijeci Bojani, koji je podignut još dok smo bili jedna Crkva. Dakle, prije raskola 1054. godine, koja je znamenita u istoriji srpskoga naroda i Crne Gore posebno”, rekao je mitropolit.

On je istakao neka bi  dao Bog da se ovaj sveti hram podiže sa slogom, sa međusobnom ljubavlju, da gradeći ovaj hram, gradimo i podižemo i sebe.

“I da jačamo u vjeri, u međusobnoj ljubavi, da znamo uvijek prevazići naše međusobne nesporazume. Imajući različita mišljenja da se usaglašavamo, a uvijek ćemo se usaglasiti ako znamo da stavimo opšte dobro i dobro naše i naše djece i našega potomstva, i našega naroda, iznad naših sujeta. A posebno tako treba da činimo kada pristupamo zajedničkom djelu, kada podižemo hram Božiji, kada imamo tu priliku da svi dobijemo blagoslov od Boga, i mi i naše porodice i naše potomstvo“, naglasio je Mitropolit Joanikije.

Pozivajući sve da se ugrade u ovu svetinju, jer se na takav način umnožava Božija milost i ljubav među nama, zdravlje i svaka sreća i napredak, vladika Joanikije je izrazio nadu da ćemo ovaj hram brzo vidjeti pod časnim krstom.

„Ono što je najvažnije, da još jednom pomenem, da ga gradimo sa slogom i sa međusobnom ljubavlju. Neka nam bude na radost, na spasenje, na iscjeljenje od svih bolesti i zaraza, i neka se preko ovoga doma Božijega koji podižemo, izlije obilni Božiji blagoslov na vaše domove i vaše porodice i na vaše potomstvo”, kazao je mitropolit.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10
NAJBOLJA SPORTISTKINJA CRNE GORE ZA 2025. GOŠĆA EMISIJE "DRUGA STRANA MEDALJE"

VIDEO – Berišaj za ADRIU: Olimpijske igre su moj san

Otkad zna za tekvondo, kaže, prati najveće olimpijske i svjetske prvake. Jedan od njenih idola je Milica Mandić, dvostruka olimpijska prvakinja...
07:00
kao najveću prevaru naveo "Valjevski slučaj"

Vučić: Sve vrijeme su neometano pucali u mene kako bi razorili Srbiju

"To što su me ubijali, vjerovatno i uspjeli kao čovjeka ili bar uspjeli kod dobrog dijela ljudi da o meni...
18:02