Novim zakonom, kako je predočeno iz Vlade, reguliše se izgradnja i upotreba rudarskih objekata i postrojenja, sanacija i rekultivacija zemljišta, mjere zaštite životne sredine, zaštite i zdravlja na radu, kao i druga pitanja od značaja za oblast rudarstva.
“Potreba za donošenjem novog zakona proistekla je prvenstveno iz obaveze za usaglašavanjem sa zakonodavstvom Evropske unije, ali i neophodnosti daljeg unaprjeđenja normativnog okvira u oblasti rudarstva, efikasnijeg upravljanja mineralnim resursima kao prirodnim bogatstvom od opšteg interesa u državnoj svojini, jačanja mehanizama kontrole eksploatacije mineralnih sirovina, unaprjeđenja sistema zaštite životne sredine, kao i stvaranja uslova za održivo i odgovorno korišćenje mineralnih resursa Crne Gore”, navedeno je u saopštenju.
Predlogom zakona se, kako je ukazano, prvi put uvodi obaveza donošenja Plana eksploatacije kritičnih mineralnih sirovina, koji donosi Vlada Crne Gore, čime se obezbjeđuje planski pristup upravljanju kritičnim mineralnim resursima i njihovo korišćenje u skladu sa strateškim interesima države.











