“Razgovarao sam sa njemačkim ministrom odbrane Borisom Pistorijusom. Dogovorili smo se o paketu odbrambenih aranžmana ukupne vrijednosti četiri milijarde evra – za jačanje protivvazduhoplovne odbrane, razvoj sposobnosti dugog dometa i zajedničku proizvodnju dronova”, naveo je ministar odbrane Ukrajine Mihajlo Fedorov.
Fedorov je rekao da su Ukrajina i Njemačka potpisale tri sporazuma kao rezultat pregovora.
“Njemačka će finansirati ugovor za nekoliko stotina raketa ‘patriot’ – to će značajno ojačati zaštitu ukrajinskih gradova i kritične infrastrukture. Paket takođe uključuje isporuku 36 lansera IRIS-T, koji će ojačati višeslojni sistem protivvazduhoplovne odbrane”, napomenuo je Fedorov.
Pored toga, strane su se složile o investicijama od 300 miliona evra za razvoj dugometnih kapaciteta, što će pomoći u proširenju proizvodnje ukrajinskog oružja.





















