Kako je ocijenio u izjavi za ovaj portal, nove vlasti nemaju opravdanje za neodlučno i nedovoljno efikasno sprovođenje pravde. Crna Gora se mora odlučno obračunati sa kriminalom i korupcijom, a odgovornost moraju prvo snositi oni koji su kriminalizovali Crnu Goru.
„To je onaj prelomni momenat koji će opredijeliti kojim će putem ići naše društvo. Oni koji su na vlast došli u pletenim vunenim džemperima, predstavljajući se kao obični, pošteni ljudi i simbol promjena, veoma brzo su zaboravili obećanja koja su dali građanima i kroz zloupotrebu službenog položaja brutalno opljačkali narod i državu. I dok god se građanima ne vrati oteto, Crna Gora ne može krenuti naprijed. Mora se oduzeti sva imovina koja je nelegalno stečena i koja se ne može opravdati legalnim prihodima“, naglasio je Zogović i dodao:
I najveći optimisti, koji su vjerovali da će se nove generacije u DPS-u distancirati od pogubnih praksi svojih političkih prethodnika, danas su izgubili svaku iluziju. Umjesto otklona od najgoreg nasljeđa, očigledno da su dobili direktivu od Đukanovića da se manu „ćoravog posla“ i nastave istim putem. Nije teško primijetiti da je antisrpska histerija kod mlađih kadrova DPS-a često izraženija nego kod njihovih političkih mentora.
„Neophodno je sačuvati tekovine vladavine koja je izbrisala granicu između države i organizovanog kriminala. Izgrađen je paralelni sistem moći i uticaja koji je razorio gotovo sve pore crnogorskog društva. Stepen kriminalizacije institucija bio je toliko dubok da je DPS s pravom dobio epitet političkog krila mafije“, istakao je.
Prema riječima Zogovića, tokom njihove višedecenijske vladavine dogodio se veliki broj nerazjašnjenih ubistava novinara, visokih funkcionera MUP-a i policijskih inspektora. Svako ko je pokušao da stane na put kriminalnoj hobotnici postajao je legitimna meta. Mafija je imala svoju državu, a država je štitila mafiju.
Istovremeno je, kako kaže, vođen nemilosrdan obračun sa političkim neistomišljenicima kroz progone, hapšenja, montirane sudske procese, medijske kampanje i različite oblike institucionalnih pritisaka. Takav sistem nije počivao na vladavini prava, već na zloupotrebi državnih institucija u korist jedne političke organizacije.
„Pljačkom države, švercom cigareta i narkotika, zloupotrebama službenog položaja i brojnim koruptivnim poslovima sticane su stotine miliona evra privatnog bogatstva, čije porijeklo nikada nije ozbiljno ispitano. Upravo u tome leži suština problema. Kada lopovi brane opljačkano, tada postaju najuporniji, najagresivniji i najspremniji na svaku vrstu podmetanja kako bi sačuvali nezakonito stečenu imovinu“, ocijenio je Zogović.
Nažalost, nakon promjena 2020. godine pokazalo se da su najjače poluge opstrukcije i dalje ostale u pravosuđu. Sudstvo i tužilaštvo nastavili su, u velikoj mjeri, da štite kriminalne monopole uspostavljene za vrijeme DPS-a, čime je onemogućena suštinska demontaža sistema koji je decenijama stvaran.
Zbog toga je, naglašava, neophodna temeljna reforma pravosuđa, oslobođena političkih i interesnih uticaja, kako bi bili stvoreni uslovi za razbijanje svih kriminalnih monopola.
“Svi koji su odgovorni za zloupotrebe, uključujući i vrh bivšeg režima, moraju biti procesuirani u skladu sa zakonom, a nezakonito stečena imovina oduzeta i vraćena državi. U suprotnom, vrlo brzo mogli bismo svjedočiti njihovom povratku na vlast. A svaki povratak struktura koje funkcionišu po mafijaškom principu nosi rizik da bude još brutalniji, osvetoljubiviji i nemilosrdniji od prethodnog. Oni koji danas donose odluke, ukoliko ne budu imali političke volje da sprovedu neophodne reforme i omoguće djelotvornu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, snosiće odgovornost za posljedice takvog izbora i biće upamćeni kao saučesnici u očuvanju sistema koji je nanio ogromnu štetu Crnoj Gori“, zaključio je Zogović u izjavi za IN4S.











