Novi Sad, makar nakratko, bio kulisa svjetske kinematografije

Klint Istvud se sunčao na Petrovaradinskoj tvrđavi: Holivud živio u Vojvodini

Postoje trenuci kada se istorija i film ukrste tako tiho da grad to shvati tek godinama kasnije. Jedan od takvih desio se 1969. godine, kada je Novi Sad nakratko postao dio Holivuda. U Jugoslaviju je stigla velika produkcija studija MGM kako bi snimila ratnu komediju "Zlato za odvažne" ili "Ratnici" (u zavisnosti od prevoda, u originalu se zove "Kelly's Heroes"), film koji će kasnije postati kultni klasik.
Klint Istvud - Foto: Facebook

U centru pažnje bio je mladi Klint Istvud, tada već poznat publici, ali još na putu da postane legenda. Sa njim su stigli i Donald Saterlend i Teli Savalas. Za nekoliko mjeseci snimanja Vojvodina je “igrala” Francusku, a Petrovaradinska tvrđava postala filmska baza.

Film prati grupu američkih vojnika tokom Drugog svjetskog rata koji odlučuju da napuste borbu i krenu u privatnu misiju pljačke nacističkog zlata vrijednog 16 miliona dolara, sakrivenog u banci.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Umjetnost i činjenice (@art_n_facts)

Tvrđava kao baza, ravnica kao scena

Produkcija je koristila više lokacija širom tadašnje Jugoslavije. Vižinada u Istri predstavljala je utvrđeni grad sa bankom, Špicerov dvorac u Beočinu poslužio je za dodatne scene, a na Kolubari kod Obrenovca snimano je rušenje mosta.

Ipak, Petrovaradinska tvrđava imala je posebnu ulogu. Nije bila kulisa već dom filmske ekipe. Tu su glumci boravili, odmarali i pripremali scene. Tako se fotografije mladog Klinta Istvuda koji se sunča na tvrđavi i zamišljeno sjedi na zidu godinama šire društvenim mrežama i uvijek izazivaju veliku pažnju.

Holivudske zvijezde su između snimanja šetale Novim Sadom, sunčale se i uživale u opuštenijoj atmosferi daleko od studijskih pravila. Priče iz tog vremena govore da su se lako uklopili u svakodnevicu grada, gotovo neprimjetno za današnje pojmove slavnih.

Među Novosađanima se i danas prepričava anegdota da se Klint Istvud kupao na Štrandu. Nikada zvanično potvrđena, ali uporno živa, postala je dio lokalnog folklora i dokaz koliko je snimanje ostavilo utisak.

Tenk koji je ostao

Boravak ekipe bio je kratak, ali trag je ostao opipljiv. Jedan od autentičnih tenkova M4 Šerman korišćen tokom snimanja nije vraćen produkciji.

Kasnije je postao dio zbirke Muzeja Vojvodine i danas predstavlja rijetki podsetnik na vrijeme kada su kamere MGM-a bile uperene u vojvođanske ravnice.

Tako je Novi Sad, makar nakratko, bio kulisa svjetske kinematografije, a Petrovaradinska tvrđava mjesto gdje je Holivud zapravo živio.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
u višem sudu u podgorici nastavljeno suđenje navodnim švercerima cigareta

Perić: Nakon hapšenja su mi prijetili “betoniranjem” u Spužu ako ne potvrdim sve za Stanaje

Odbacujući optužbe da je član navodne kriminalne grupe koju su, tvrde u Specijalnom državnom tužilaštvu, formirali bivši policijski i službenik...
13:50
presuda sutkinje višeg suda u podgorici vesne kovačević

Ubistvo Šćepana Roganovića: Mili Bajramović osuđen na 40 godina zatvora

Presudu je izrekla sutkinja Višeg suda u Podgorici Vesna Kovačević pred čijim tročlanim vijećem se vodio postupak protiv kriminalne grupe...
14:18
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10