jedan od ključnih problema preopterećenost

U zdravstvu za dvije godine zaposleno 309 radnika, 224 otišlo

Iako se prethodnih dana u medijima pojavila informacija da je 26 ljekara i 256 medicinskih sestara i tehničara napustilo Klinički centar Crne Gore i prešlo u privatni sektor, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva Mihailo Babović kazao je za RTV Podgorica da državni zdravstveni sistem nema alternativu.
Klinički centar Crne Gore

“Tačno je da postoji određeni odliv, ali postoji i određeni priliv ljudi. Da li sve možemo mjeriti u kvantitetu, ne možemo, taj odliv odnosno priliv treba odgovarati određenom kvalitetu, odnosno određeni kadrovi se profilišu godinama, odnosno decenijama”, kazao je Babović.

U posljednje dvije godine zaposleno je 309 zdravstvenih radnika, dok je 224 napustilo sistem zbog penzije, sporazumnog raskida ugovora ili prelaska na druga radna mjesta.

Babović kaže da je jedan od ključnih problema preopterećenost ljekara velikim brojem pregleda tokom smjene.

“To je pitanje i problematika koja traje veoma dugo. Ja sam ministru zdravlja kazao da je neprirodno što je Podgorica centralizovana, postoje sekundarne bolnice koje mogu da preuzmu opterećenost i preglede i određenu operativu i dijagnostičke procedure, s akcentom na cetinjsku bolnicu, nikšićku i barsku”, naveo je Babović.

Posebno zabrinjava odlazak mladih ljekara, koji nakon specijalizacije često odlaze u inostranstvo. Nedavno je Udruženje specijalizanata upozorilo da im kasne naknade za stanovanje od 108 eura, a Babović navodi da postoje i problemi sa plaćanjem dežurstava.

“Kolege na specijalizaciji koje dođu da rade u KCCG i koje imaju određena dežurstva, nije se našao modus kako da se njima plati to dežurstvo, ipak ga oni odrade, sad kao oni dođu iz druge kuće pa kao nijesu u obavezi, to nije u redu”, istakao je Babović.

Zbog svih problema u zdravstvu, Babović smatra da Crna Gora nespremna ulazi u proces pristupanja Evropskoj uniji, o čemu je, kaže, razgovarao i sa premijerom.

“Jer će tek tada biti problem odliva i odlaska ljudi i inteligencije iz Crne Gore. To je zadesilo, nažalost, Bugare, gdje je bukvalno 70 odsto inteligencije napustilo Bugarsku. Znači, to je jedan problem kojem moramo svi da priđemo adekvatno. Nije samo novac problem, a jeste osnov, suštinski uslovi rada, kapaciteti, mnogo je nekih stvari“, naglasio je Babović.

Iz Sindikata poručuju da ima određenog napretka, ali da su za stabilizaciju sistema neophodni bolji uslovi rada, rasterećenje kadra i veće zarade.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
saobraćaj u prekidu

Udes na putu Podgorica–Bar, dvije osobe povrijeđene

Do udesa je došlo u čeonom sudaru dva automobila kod željezničke stanice Zeta. [caption id="attachment_650301" align="alignnone" width="900"] Foto: Patrola CG[/caption] Iz OKC...
21:59
viši sud u podgorici potvrdio još jednu optužnicu sdt-a

UBISTVO Dalibora Đurića u Spužu: Sudiće Popoviću, Miliću i Kaluđeroviću

Optužnicom su obuhvaćeni i odbjegli Boban Milić i Nenad-Neno Kaluđerović. Specijalno državno tužilaštvo tereti Popovića i Milića da su, kao saizvršioci, počinili krivično djelo...
17:16
u roku policijska akcija

Uhapšen Martin Janković iz Bara

Portal Adria saznaje da je Janković, koji je u policijskoj evidenciji označen kao bezbjednosno-interesantna osoba, uhapšen zbog nasilja u porodici....
15:02
VIŠI SUD U PODGORICI JOŠ NIJE ODLUČIO O PREDLOŽENOM JEMSTVU JEDNOG OD OPTUŽENIH ZA ŠVERC CIGARETA

Vlasnik apoteke “Petanović” za slobodu nudi 15.000 keša i 823.000 eura u nekretninama

"Prijedlog je upućen Specijalnom državnom tužilaštvu na izjašnjenje. Nakon što sud dobije to izjašnjenje, odlučiće o prijedlogu okrivljenog“, kazala je...
18:15