"Vraćanje u državni budžet krajnja pobjeda pravde"

Koprivica: Vlada će iskoristiti sve pravne mehanizme da proglasi ništavnom privatizaciju Telekoma 

Vlada Crne Gore iskoristiće sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma Crne Gore iz 2005. godine proglasi ništavnom i zatraži obeštećenje države nastale prodajom tog državnog preduzeća Mađar Telekomu, "za koju je američki sud 2011. presudio isplatu odštete od 95,2 miliona zbog dokazane korupcije u procesu".
Foto: Vlada Crne Gore/arhiva

To je u intervjuu Televiziji Podgorica najavio potpredsjednik Vlade Crne Gore za politički sistem, pravosuđe i korupciju, Momo Koprivica.

Država Crna Gora preuzela je krivično gonjenje u slučaju „Telekom“ preko Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa, pošto je nadležni sud potvrdio da nije nastupila apsolutna zastara.

Branioci bivšeg premijera Mila Đukanovića, čija Vlada je prodala Telekom mađarskoj kompaniji iako je njihova ponuda ocijenjena negativno, pozvali su se na zastaru pokušavajući da spriječe najavljeno pokretanje postupka pred domaćim i međunarodnim sudovima koje bi moglo dovesti do proglašenja ništavnosti prodaje.

„Mi bi bili i pravno odgovorni kada ne bi iskoristili i posljednju mogućnost da zaštitimo interes građana, a to je istina, odgovornost, povraćaj onoga što državi pripada i poništenje štetnih poslova. Zadužen je Zaštitnik imovinsko.pravnih interesa, kao zakonski zastupnik države, da preduzme gonjenje u svojstvu supstidijarnog tužioca“, istakao je vicepremijer Momo Koprivica, gostujući u emisiji “Specijal“ na RTV Podgorica.

Koprivica podsjeća na rješenje Višeg suda u Podgorici da zastarijevanje krivičnog djela primanja mita u privatizaciji Telekoma nastupa tek 2036. godine, što je centralno krivično djelo u procesu zbog čega je čitav postupak kompromitovan.

„To je pobjeda prava i pobjeda težnje da korupcija ne bude ne kažnjena i nekažnjiva“, podvukao je Koprivica.

Kako navodi, u slučaju privatizacije Telekoma sporno je i pitanje ko je prodavao, a ko kupovao državne odluke.

„Suprotno mišljenju Tenderske komisije, koju je formirala Đukanovićeva vlada, koja je ponudu Mađar Telekoma ocijenila kao izrazito nepovoljnu jer Mađar Telekom nije ponudio samo cijenu, biznis i investicioni plan nego i ucjenu da će kupiti državni Telekom samo ako mu država dokupi akcije manjinskih akcionara“, naveo je Koprivica.

Krajnji cilj svega je pokretanje postupka obeštećenja države Crne Gore “nezakonitom prodajom kompanije, koja je u tom momentu imala monopol i godišnje prihodovala skoro onoliko za koliko je prodata”.

„Pravna država se ne gradi samo hapšenjima, nego kada se ono što je oteto vrati u državni budžet. To je krajnja pobjeda pravde“, istakao je vicepremijer.

Podijelite članak
guest
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Popularni
nastavljeno suđenje bivšem čelniku vladinog resora poljoprivrede i ruralnog razvoja

SVJEDOK: Simović nije jedini ministar s kojim sam se srijetao po restoranima

Nakon upornog insistiranja tužioca Siniše Milića da kaže sa kim se od ministara još susretao, taj svjedok je kazao da...
12:51
završen postupak protiv optuženih za teško krivično djelo u herceg novom

Danas presuda za ubistvo Roganovića: SDT traži 40 godina zatvora za Milija Bajramovića

Tužilac Siniša Milić ranije je sudu predložio da na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora osudi nedavno uhapšenog Milija Bajramovića,...
07:10
NAJBOLJA SPORTISTKINJA CRNE GORE ZA 2025. GOŠĆA EMISIJE "DRUGA STRANA MEDALJE"

VIDEO – Berišaj za ADRIU: Olimpijske igre su moj san

Otkad zna za tekvondo, kaže, prati najveće olimpijske i svjetske prvake. Jedan od njenih idola je Milica Mandić, dvostruka olimpijska prvakinja...
07:00
kao najveću prevaru naveo "Valjevski slučaj"

Vučić: Sve vrijeme su neometano pucali u mene kako bi razorili Srbiju

"To što su me ubijali, vjerovatno i uspjeli kao čovjeka ili bar uspjeli kod dobrog dijela ljudi da o meni...
18:02